MARDİN HABERLERİ

Mardin Müftüsü Coşkun’dan Hicri Yılbaşı Açıklaması

IHA
13.10.2015 - 15:22Son Güncelleme :

MARDİN İL MÜFTÜSÜ DURSUN ALİ COŞKUN, MUHARREM AYININ VE HİCRETİN MÜSLÜMANLAR İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIDIĞINA DİKKAT ÇEKEREK, “HİCRET, HER DURUMDA ZULMÜN VE ZALİMİN KARŞISINDA HAK VE HAKİKATİN TARAFINDA YER ALMAKTIR.” DEDİ.

IHA

Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Muharrem ayının ve hicretin Müslümanlar için büyük bir önem taşıdığına dikkat çekerek, “Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır” dedi.
Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Hicri Yılbaşı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) Mekke’den Medine’ye hicreti ile başlayan Hicri takvimin başlangıcı olan Muharrem ayına girildiğini hatırlatan Coşkun, rahmet peygamberinin Muharrem’i “Allah’ın ayı” olarak nitelendirdiğini kaydetti. Hicret’in önemine değinen Coşkun, “Hicret; Allah’a ve O’nun kutlu elçisi rahmet peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi, dostluğa, kardeşliğe, medeniyete, ilme ve irfana açılan yolculuğun hikayesidir. Hicret, nurlu şehir Medine’nin şahsında, insanlığın gönlüne, sevgiye ve rahmete açılan bir yoldur. Her vesile ile paylaşmayı, dayanışmayı, insani erdem ve faziletleri öğütleyen yüce dinimizin hikmet yüklü mesajlarının insanın hayatında makes bulmasıdır. Hicret, Allah yolunda fedakarlığın, yardımlaşmanın kardeşliğin zirvesidir. Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır” diye konuştu.
Hicret’in bir hayat tarzı olduğuna işaret eden Coşkun, "Hicret müminler için sadece maddi olarak bir yerden bir yere göç etmeyi değil, hicret aynı zamanda günahlardan, her türlü kötülüklerden ve zulümden arınarak, hayra, iyiliklere ve rahmete göç etmeyi de temsil eder. Hicret, ister yaşadığı yeri, ister günahları ve kötülükleri terk etmek; isterse ahirete göç etmek anlamında olsun kıyamete kadar sürecek bir olgudur. Ne mutlu bugün hicretini hakka, hakikate, adalete, hayır ve iyiliğe doğru yapanlara. Ne mutlu bugün muhacirlere Ensar olabilenlere” şeklinde konuştu.
Son olarak tüm İslam aleminin hicri yılbaşını tebrik eden Müftü Coşkun, Hicret’in tıpkı 14 asır önce hüzünleri ortadan kaldırıp daveti ümmete dönüştürdüğü gibi bugün de tüm insanlığa yeniden hayat vermesi niyazında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden Mardin Müftüsü Coşkun’dan Hicri Yılbaşı Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mardin Müftüsü Coşkun’dan Hicri Yılbaşı Açıklaması haberi güncellenecektir.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  07:14
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  14:52
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:38
Sayfa Başı