MARDİN HABERLERİ

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, elektrik kesintisini protesto etti

AA / Nazmi Akyol,Mehmet Çalık
21.01.2015 - 16:21Son Güncelleme :

- Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, Mardin merkez ve ilçelere içme suyu sağlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi MARSU Müdürlüğü su kuyularına ait pompaların elektriğinin DEPSAŞ tarafından kesilmesini protesto etti.

AA / Nazmi Akyol,Mehmet Çalık

MARDİN (AA) - Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, Mardin merkez ve ilçelere içme suyu sağlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi MARSU Müdürlüğü su kuyularına ait pompaların elektriğinin DEPSAŞ tarafından kesilmesini protesto etti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri yetkilileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi önündeki caddeyi trafiğe kapatarak basın açıklaması yaptı.

Mardin Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Mahmut Yılmaz, 20 Ocak itibariyle Mardin genelinde içme suyu temininde kullanılan kuyu ve pompalara ait elektriğin DEPSAŞ tarafından kesildiğini söyledi.

Mardin halkı olarak elektrik kesintilerinden kaynaklı yaşadıkları ve yaşamakla karşı karşıya kalacakları sıkıntılar sebebiyle toplandıklarını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"800 bin kişi ciddi bir sorunla ve elektrik kesintisinden kaynaklı ne kadar süreceği belli olmayan bir susuzlukla karşı karşıyadır. Ayrıca hergün ilçe merkezleri ve köyler saatlerce elektrik kesintilerine maruz kalmakta ve bu kesintiler yaşamı çekilmez hale getirmiştir. Ayrıca yaz aylarında kalitesiz enerji naklinden kaynaklı pompa ve motorlar neredeyse hergün arızalanmakta. Bu yüzden uzun süreli su kesintileri belediye hizmetlerinden dolayı değil tamamı enerji politikalarından kaynaklanmaktadır."

Yılmaz, DEPSAŞ'ın tutumunu kabül etmediklerini, hükümetin sorumlu davranarak enerji politikasını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Enerjinin ortak yaşamın ve eşitsizliğin giderilmesinin hizmetine verilmesinin temel talepleri olduğunu ifade eden Yılmaz, "Enerji halka rağmen kullanılmaz. Enerjide özyönetim politikasının oluşturulması için enerji platformlarının, enerji kooperatifleri kurulması ve halkın karar alma, uygulama ve enerjinin kullanımında söz hakkının sağlanması gerçekleşirse bugün yaşananlarla yüz yüze kalmayız. Enerji, yurttaşa ulaştırılması gereken temel bir hizmettir. Bunu hiçbir kurum ve kuruluş kar amaçlı yaptırımlarla bu hakkı yurttaşların elinden alamaz. Halkımıza çağrımız, suyuna, toprağına ve enerjine sahip çık" şeklinde konuştu.

Açıklamadan sonra grubun dağılmasıyla yol trafiğe açıldı.Basın açıklamasına Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Emin Irmak'ın yanı sıra Dargeçit, Nusaybin, Kızıltepe, Mazıdağı ve Savur Belediye Başkanları da katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, elektrik kesintisini protesto etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 16 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, elektrik kesintisini protesto etti haberi güncellenecektir.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:33
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  12:22
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:39
Sayfa Başı