DİYARBAKIR HABERLERİ

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Türk, Ağırakça'yı ziyaret etti

AA / Halil İbrahim Sincar
23.12.2014 - 10:26Son Güncelleme :

- Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Vekil Rektör Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’yı makamında ziyaret etti.

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

AA / Halil İbrahim Sincar

MARDİN (AA) - Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Vekil Rektör Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’yı makamında ziyaret etti.

Ağırakça’yı yeni görevinden dolayı tebrik eden Türk, şehrin kalkınmasında ümit edilen katma değeri oluşturacağına inancının tam olduğunu ifade etti.

Mardin'in sahip olduğu kültürel ve sosyal yapısı itibariyle diğer şehirlere nazaran daha farklı bir yerde konumlandırılması gerektiğini dile getiren Türk, şehrin daha da yaşanılabilir hale gelmesi için üniversitenin de söz sahibi olacağı bir şehircilik anlayışının yerleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Ağırakça ise, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu bölgede yaşayan farklı etnisite, diller ve dinler arasındaki kardeşliğin inşa edici rolünü üniversite olarak daha da pekiştireceklerini ve bunun bölgede kalıcı bir etki yapacağını kaydetti.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Artuklu Üniversitesi arasında turizm, eğitim, istihdam gibi alanlarda kalkınmanın sağlanması hedefleyen ortak projelerin hayata geçirileceğinin altını çizen Ağırakça, şöyle dedi:

"Diğer ilçelerimizde olduğu gibi Derik ve Mazıdağı ilçelerimizde de ekonomik ve tarımsal özelliklerine uygun yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak için Mardin Artuklu Üniversitesine bağlı Meslek Yüksekokulları açmanın zaruriyetine inanıyoruz. Nitekim bölgede madencilik ve Zeytincilik ekonomik açıdan büyük bir potansiyel taşımaktadır."

Çözüm sürecinde MAÜ'nün kilit bir rol oynadığına da değinen Ağırakça, üniversitenin bölge halkının huzur ve barışına katkı yapacak her türlü akademik desteği sağlamayı sürdüreceğini, bölgenin çok çeşitli lisan ve kültürünü bilimsel etiği esas alarak, en güzel haliyle canlandırıp hayat bulması için çaba göstereceklerini sözlerine ekeldi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Türk, Ağırakça'yı ziyaret etti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:35
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı