« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Marco'yu kaptık Malik'i kaptırdık

Biz, Brezilyalı Marco Aurelio’yu Türk vatandaşı yapıp ay yıldızlı formayı giydirdik. Almanlar ise Hertha Berlin’in Türk defans oyuncusu Malik Fathi’yi A Milli Takım’da oynatmaya başladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
A MİLLİ Futbol Takımımız’ın önceki gün Lüksemburg ile oynadığı özel maç, ’yabancı asıllı bir futbolcunun ay yıldızlı forma giydiği’ ilk karşılaşma olarak tarihe geçti. Aynı gün Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde Almanya Milli Takımı ile İsveç arasında yapılan dostluk karşılaşması da başka bir ilke sahne oldu. Hertha Berlin takımında forma giyen Türk asıllı futbolcu Malik Fathi, Almanya Milli Takımı’nın İsveç’i 3-0 yendiği karşılaşmada Almanya A Milli Takımı’nın formasını ilk kez giydi. 46. dakikada Jansen’in yerine oyuna giren 22 yaşındaki Malik, başarılı futboluyla göz doldurdu.

Baba Türk, anne Alman

Babası Türk, annesi Alman olan Malik Fathi, Türk Milli Takımı yetkililerinden gerekli ilgiyi göremediği için, Almanya Futbol Federasyonu’ndan gelen daveti kabul ederek, Almanya Milli Takımı’nda oynamaya başladı. Malik Fathi, bu/images/100/0x0/55ea9147f018fbb8f888708f konudaki duygularını, "Ben Türk Milli Takımı’nda oynamak istiyordum. Türkiye’den birçok yetkili maçlarımı izlemesine rağmen beni milli takıma çağırmadılar. Şimdi duydum ki, Brezilyalı Aurelio’yu milli takıma almışlar. Üzgünüm, Aurelio kadar şanslı değilim" diye dile getirmişti. 22 yaşındaki Malik Fathi, 21 kez de Almanya Ümit Milli Takımı formasını giydi. Lüksemburg karşısında ilk 11’de sahaya çıkıp 88 dakika forma giyen Mehmet Marco Aurelio, tartışmasız A Milli Takımımız’ın en başarılı ismiydi.

Teknik direktör Fatih Terim’in ön libero mevkisinde oynattığı Brezilya asıllı futbolcu, çalışkanlığı, top kapma ve kullanmadaki becerisiyle tam not aldı. Maçı hemen hiç hata yapmadan tamamlayan Mehmet Aurelio’ya hocası Terim’den büyük övgü geldi. Milli Takım Teknik Direktörü, ağır eleştirileri göze alarak forma verdiği Mehmet Aurelio’nun mükemmel oynadığını belirterek, "Mehmet bizim Marko paşamız. Marko Paşa ilk maçı gayet iyi oynadı. 40 yıldır ay yıldızlı formayı sırtında taşıyormuş gibi rahat ve başarılıydı. Milli takıma süper bir yıldız oyuncu kazandırmanın mutluluğu içersindeyim" diye konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler