Gündem Haberleri

  Marco’ya tahliye yok

  Teslime TOSUN-Ahmet İSTEK-İbrahim LALELİ-Göksel YAPAR(DHA)
  07.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya’da 13 yaşındaki İngiliz kız Charlotte M’ye cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla 11 Nisan’dan bu yana tutuklu bulunan 17 yaşındaki Alman genci Marco W. Antalya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşmaya çıktı.

  Marco W’nin tahliye istemi reddedilirken, iki gencin kemik yaşlarının tespit edilmesi kararlaştırıldı. Marco’nun annesi Martina ve babası Ralf Jahns’in de izlediği duruşmayı çok sayıda Alman gazeteci ve televizyoncu da yakından takip etti.

  ALMAN basınının Türkiye’yi karalama kampanyasına çevirdiği Marco W’nin yargılanmasına dün Antalya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Alman basınının duruşmaya ilgisi, "büyük"ten de öte oldu. Almanya’nın N24, RTL, VOX, ZDF, ARD, SAT 1, PRO7 gibi televizyon kanallarının muhabir ve kameramanları ile Bild, BZ, ZT, Abend-Zeuting, Köln, Express Berliner, Vurinier, Morgenpost, Mopa gibi gazetelerinin muhabir ve fotomuhabirleri, Antalya Adliyesi’ni doldurdu. Marco W’nin ailesinin yanında Alman Konsolosluğu’ndan görevliler bulunması dikkat çekti.

  BİLİRKİŞİ DİNLENDİ

  Marco W’nin gizlilik kararı bulunan duruşmasını izlemek üzere basın ordusunun dışında Almanya turistler de adliye binası dışında gelişmeleri takip etti.

  Duruşma, tercümanın gecikmesi nedeniyle 09.30’da başladı. İngiliz Charlotte M’nin avukatı Ömer Aycan ile Marco’nun avukatı Ahmet Ünal Ersoy mahkemede hazır bulundu. Hákim Abdullah Yıldız’ın başkanlık yaptığı mahkemeye üye olarak Öznur Küçükel ve Mevlüt Ahmet Doğuş katıldı.

  Duruşmada ilk olarak adli tabip Hıdır Kızıltaş dinlendi. Manavgat Devlet Hastanesi’nden alınan raporda Charlotte M’nin kızlık zarının bozulmadığını, ancak vajinal bölgesinde ölü spermlere rastlandığını belirten raporu bilirkişi olarak değerlendiren Kızıltaş, mahkeme heyetine görüşlerini aktardı.

  Duruşmaya üzerinde kahverengi bir gömlekle çıkan Marco W. suçlamayı reddetti, polisteki ifadesini tekrarladı. Mahkeme heyeti, Alman genç ile Charlotte M’nin kemik yaşının tespit edilmesini istedi. Marco, 13 yaşındaki Charlotte’ın kendisine 15 yaşında olduğunu söylediğini iddia etmişti.

  8 AĞUSTOS’A ERTELENDİ

  Charlotte M. ile annesi Heather Clarie M’nin ifadelerinin alınmasını isteyen mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada Marco’nun annesi Martina ile babası Ralf Jahns’in tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Marco’nun tahliye ya da kefaletle serbest bırakılması talebi de reddededilerek dava 8 Ağustos’a ertelendi.

  Türk adaletine güvenimiz sonsuz/images/100/0x0/55ea3f87f018fbb8f873d7aa

  Charlotte M’nin avukatı Ömer Aycan, "Bizim zaten Türk yargısına güvenimiz sonsuzdu. Herkes bağımsız Türk yargısına güvenmeli. Biz zaten böyle olabileceğini tahmin ediyorduk. Bağımsız Türk yargısı görevini yapıyor. Devam eden dava hakkında daha fazla bir yorumda da bulunmak istemiyorum. Karşı taraf tahliye veya kefaletle serbest bırakılmayı istedi. Ancak reddedildi" diye konuştu.

  Marco’nun ailesi adliyede ağladı

  Marco’nun avukatı Ersoy "Usulde anne ve babası konuşmadı, sadece duruşmayı izlediler. Zaten usulde yeri yok. Daha fazla açıklama yapamam" dedi. Oğulları Marco’nun serbest bırakılmamasına üzülen Martina ve Ralf Jahns çifti, adliye koridorlarında ağladı. Bir üst kata çıkan Alman aile, burada bir süre gözyaşı döktü. Marco’nun annesi Martina ve babası Ralf Jahns, daha sonra avukatlarla adliyeden ayrıldı. Marco’nun Alman avukatının sözcüsü Nikolaus Walther, "Anne baba çok üzgün. Ben de Marco ile görüşemedim. Gizlilik kararı yüzünden duruşmada konuşulanları söyleyemem" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı