« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Maraton koşan çiftçinin gözü milli takımda

Uşak'ta çiftçilik yaptığı köyde traktörlerle ve çoban köpekleriyle yarışırken eski milli atlet Ali Yılmaz tarafından keşfedilen ve son bir yıldır özel ve resmi koşulara katılan Akın Yeniceli (25) son iki yarışmada altın madalya aldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Corum köyünde yaşayan ve geçen yıl eski milli atlet Ali Yılmaz tarafından keşfedildikten sonra son bir yıldır düzenli antrenman yapan Yeniceli, katıldığı özel ve resmi koşularda dereceler almaya başladı.

Yarı maraton ve maraton koşan Yeniceli bir yıl içinde katıldığı 14 yarışmada çeşitli dereceler aldı. Geçen ay Alanya'da Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenen 5 bin metre koşusunda ve Pazar günü Anneler Günü nedeniyle İzmir'de düzenlenen 4 bin 200 metre Zübeyde Hanım koşusunda altın madalya kazandı.

Yarışmalara günde iki antrenman ile hazırlanan, bir süredir Uşak İl Özel İdare Spor bünyesinde çalışmalara devam eden Yeniceli, amacının Milli Takım'a girmek olduğunu söyledi.

Küçük yaşlardan beri uzun mesafe koşabildiğini, askerde katıldığı koşularda aldığı derecelerle atletizme ilgisinin arttığını söyleyen Yeniceli, yarı maraton ve maratonda istediği derecelere her geçen yarışta biraz daha yaklaştığını ifade ederken, “Sıkı şekilde yarışlara hazırlanıyorum. Antrenmanlara başladığımda yarı maratonu 1 saat 25 dakikada koşuyordum, şimdi ise 1 saat 13 dakikada yarı maratonu tamamlıyorum. Derecemi 6-7 dakika daha geliştirdiğimde milli takıma girme şansım var. Tek isteğim milli takıma girmek ve ülkeme altın madalyalar kazandırmak. Bunu yapacak güçte ve kararlıktayım” dedi.

19 Mayıs'ta Samsun'da yarı maraton koşacağını söyleyen Yeniceli, hazırlıkların devam ettiğini belirtirken, kendisine her konuda destek olan başta Uşak Valisi Özdemir Çakacak ve işadamı Hüseyin Keskin'in yanı sıra malzeme yardımında bulunan kurum ve kuruluşlar sayesinde bu günlere geldiğini söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz