ANKARA HABERLERİ

Marangoz da opera ve baleden anlar

ANKARA (ANKA)
14.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, personel alımı sınavında marangozlara Opera ve Baleyle ilgili ne düşünüyorsunuz? sorusuna yönelik eleştirilere sert tepki gösterdi.

ANKARA (ANKA)

DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, personel alımı için yapılan sınavlarda, marangozların opera ve bale hakkındaki görüşlerinin yazılması istendiği kompozisyona tabi tutulmasına yönelik eleştirilere sert tepki gösterdi. "Neden marangoz opera, baleden anlamasın?" diye soran Gökmen, "Buraya girenler marangoz değildir, demirci değildir. Biz o demirciyi parmaklık yapmak için almıyoruz. Sahnede "La Traviata" eserinin, "Kuğu Gölü" eserinin, "Carmen" eserinin dekorunu yapması için, sahnenin demir işlerini yapması için alıyoruz" dedi.

Bilgili olmalılar

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü 18-28 Eylül tarihleri arasında, çeşitli bölge müdürlüklerine personel alımı için sınav yaptı. Genel Müdürlük, söz konusu sınavda, marangoz, demirci, terzi gibi "uzman memur" kadrosuna alınacak elemanları, "Opera ve Baleyle ilgili ne düşünüyorsunuz?" sorusunun da cevaplanmasını istediği bir kompozisyona tabi tuttu. Konuyu ANKA’ya değerlendiren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, söz konusu uygulamanın haklı bir uygulama olduğunu savundu. Neden marangoz opera, baleden anlamasın?" diye soran Gökmen, "Buraya girenler marangoz değildir, demirci değildir. Biz o demirciyi parmaklık yapmak için almıyoruz. Sahnede "La Traviata" eserinin, "Kuğu Gölü" esrinin, "Carmen" eserinin dekorunu yapması için, sahnenin demir işlerini yapması için alıyoruz. Dolayısıyla bu insanların mesleklerini iyi yapmasının yanında, hangi kurumda çalışacaklarını, hangi işi üretecekleriyle ilgili iyi bilgi sahibi olmaları lazım ki işlerini iyi üretsinler. İşini iyi yapmaları yetmiyor bizim için" diye konuştu.

Bazısının okuma yazması olmadığı ortaya çıkıyor

SINAVLARDA kompozisyon yazanların daha sonra uygulamaya da alındığını hatırlatan Gökmen, iyi tanıyabilmek için adayları mülakat sınavında, kompozisyonlarıyla birlikte değerlendirdiklerini belirtti. Gökmen, Devlet Opera ve Balesi olarak bu yıl ilk defa, sınav usullerinin açık şekilde görülmesi amacıyla, sınav yönetmeliği çalışması yapıldığını kaydederek, "Sınavlar ayrıca üç müfettişin gözetimde yapılıyor. Buradaki insanlar marangoz, demirci, terzi değildir, bunlar sahne uygulatıcısıdırlar, sanat uygulatıcısıdırlar. Devlet Opera ve Balesi özel bir kurumdur. Bazılarının okuma-yazmasının olmadığı kompozisyon sınavında ortaya çıkıyor. Bu kurumun özelliğine binaen çalışanları seçmek durumundayız" diye konuştu.

Takım çalışması içindeyiz

RENGİM Gökmen, atölyede elemanlarının da Devlet Opera ve Balesi’nde görevli, dünya çapında ün yapmış sanatçılarla aynı otelde kaldığına dikkat çekerek, "Çalışanlar, sanat kurumunun takım çalışması içindedirler. Dolayısıyla bu kurumu temsil etmek durumundaki insanların, kanaatimce kişisel niteliği yaptığı işten daha önemlidir. Böylece daha iyi iş çıkartır çünkü işi algılama kapasitesi daha yüksektir. Neden marangoz opera, baleden anlamasın? Atölye çalışanlarımız aynı zamanda sanatçıdırlar. Buradaki çalışan arkadaşlarımız farklıdır, farklı olmak zorundadırlar" dedi.

105 kişi alındı

Öte yandan, Devlet Opera ve Balesi yapılan sınavlar sonucunda bu yıl "Sanatkar Memur", yaratıcı kadroya giren "Uygulatıcı Uzman Memur", terzi, marangoz, demirci gibi teknik kadronun istihdam edileceği "Uzman Memur" olmak üzere, 105 kişiyi daha bünyesine kattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Marangoz da opera ve baleden anlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı