"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Mapushane yolları

Vedalar hep aynı...

YIL 1999 / Recep Tayyip Erdoğan cezaevine giderken yaşananlar;

Erdoğan'ı uğurlama töreni tam bir gövde gösterisine dönüştü. Fatih Camii çıkışında, Erdoğan'ın hapis cezası almasına neden olan şiirin "Camiler kışlamız, minareler süngümüz." kısmı slogan halinde atıldı.

Basın mensupları için üç kamyonet hazırlatıldı. Erdoğan'ın cezaevine girişini çok sayıda gazeteci izledi.

Camideki uğurlama sırasında izdihamdan ezilenler ve bayılanlar oldu.

Konvoy organizasyonunu Erdoğan'ın basın danışmanı Hüseyin Besli ile Fatih Grubu diye bilinen Fatih FP teşkilatı yaptı. Besli, yol boyunca Mercedes'in üstünden Erdoğan'la ilgili dörtlükler söyledi. Besli, "Bu şarkı böyle bitmez Erdoğan!", "Dönüşümüz de gidişimiz gibi muhteşem olacak!" diye seslendi.

Erdoğan'ın gelişi nedeniyle cami çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, cami avlusuna giren vatandaşların üzeri de polis tarafından tek tek arandı. Bu arada, bir polis helikopteri de havadan denetim yaptı.

Uğurlamalar nedeniyle öğle yemeği yemeğe fırsat bulamayan Erdoğan'a, İstanbul gişelerinin çıkışında kebap getirildi.

......

YIL 2014 / Ekrem Dumanlı’nın gözaltına alınırken yaşananlar;

Polisler, Ekrem Dumanlı'yı gözaltına aldı. Cemaat mensupları protesto etti ve polislere zorluk çıkardı. Polisler içeriye güçlükle girdi.


Ekrem Dumanlı gözaltı tebliğini alıp okudu ve cebine koydu. O anlarda gerilim yaşanınca, Ekrem Dumanlı etrafındakilerin reaksiyonlarını yatıştırdı. Samanyolu TV'nin, gözaltına alınmayı canlı yayınla verdiği anlarda Dumanlı, “Suçu olanlar korksun, biz korkmuyoruz! Hadi buyurun gidelim arkadaşlar.” diyerek polislerle birlikte odasından çıktı.Ekrem Dumanlı çok sayıda cemaat mensubunun toplandığı Zaman gazetesi binasından çıkmakta büyük zorluk yaşadı. Bina içinde bile kalabalıktan yol açmakta güçlük çeken polis, Dumanlı'yı dışarı çıkardığında yeni bir kalabalıkla karşı karşıya geldi.

Ekrem Dumanlı'nın gazeteden çıkarılışı sırasında Cemaat mensupları “Özgür basın susturulamaz!” sloganları attı. Dumanlı'yı gözaltına alan polisler, Zaman'ın önünde büyük bir izdiham arasında kaldı. Ekrem Dumanlı "Yolu açın!" diye bağırmak zorunda kaldı. Polis, Ekrem Dumanlı'yı ancak yarım saat sonra gözaltı arabasına götürülebildi.

........

Farkındaysanız “Veda”lar hep aynı. Giden için de, geride kalanlar için de…

Bugün Dumanlı’nın gözaltına alınışını şov olarak değerlendirirken, 1999 yılını unutmamak lazım.

Gözaltına alınan kişiyi sevmeyebiliriz ama bu ona ve sevenlerine saygı duymamızı engellememeli.

Recep Tayyip Erdoğan’ı uğurlayanların duygusuyla, Ekrem Dumanlı’yı uğurlayanların duygusu ne kadar farklı olabilir?

X