Dünya Haberleri

  Mao'nun eski sekreteri Çin'de sansüre karşı

  PEKİN (A.A)
  14.02.2006 - 08:18 | Son Güncelleme:

  Aralarında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Mao Zedung'un eski sekreteri ve önde gelen akademisyen ve eski parti yetkililerinin de bulunduğu bir grup, sansüre karşı ortak mektup yayımladı.

  2 Şubat'ta imzalanan, ancak bugün yayımlanan açık mektupta, Çin Gençliği Dergisi'nin “Donma Noktası” adlı bölümünün yayınına son verilmesinin, Çin Komünist Partisi ile basın özgürlüğü arasındaki mücadelede “tarihi bir olay” olduğu belirtildi.

  Mektupta, “tarih, sadece halkı cahilliğe mahkum edebileceğini hayal eden totaliter bir sistemin haberleri sansür etmeye ihtiyaç duyduğunu göstermiştir” denildi. Yayınına son verilen “Donma Noktası” bölümünün editörü Li Datong, Reuters'a yaptığı açıklamada, mektubu imzalayanlar arasında Mao'nun sekreteri ve biyografisini yazan Li Rui, ÇKP'nin yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinin eski genel yayın yönetmenlerinden Hu Jiwei ve partinin eski propaganda şefi Zhu Houze'nin yanı sıra, 1980'lerde iktidardan uzaklaştırılan görece liberal ÇKP liderleri Zao Ziyang ve Hu Yaobang döneminin bazı yetkililerinin bulunduğunu söyledi.

  Çin'in enformasyonu bilinçli olarak sınırlamasının ülkenin siyasi gelişimi açısından kötü sonuçları olacağını belirten mektubun imzacıları, “halkın ifade özgürlüğünden yoksun bırakılması sonucu kimsenin konuşmaya cesaret edememesi, siyasi geçiş dönemi için felaket tohumları ekecektir” dediler.

  ÇKP Propaganda Bölümü, Çinli tarihçi Yuan Weishi'nin “Çin ders kitaplarında uzun süredir hakim olan milliyetçi tahrifatları” eleştiren bir makalesini yayınlamasının ardından, 24 Ocak'ta Donma Noktası bölümünün yayınının süresiz olarak durdurulmasını emretmişti.

  Çin'de, geçen yıldan bu yana benzer yayınlar yapan üç gazetenin genel yayın yönetmenleri işten atılmıştı.
  Donma Noktası'nın yayın yönetmeni Li, buna rağmen ÇKP'nin gençlik kolunun resmi yayın organı olan Çin Gençliği Dergisi'nin sansür edilmesinin, şimdiye kadar sansürden etkilenmeyenleri bile rahatsız ettiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı