"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Manyetik alan

GALATASARAYLI futbolcuların yaşadığı sıkıntılar, sarı kırmzılı kulübün gündeminin birinci maddesi. Ancak, aynı futbolcuların bütün bu olumsuzlukları hakemin başlama düdüğü ile birlikte geride bırakmaları ve sadece oyuna odaklanmaları her türlü takdiri fazlasıyla hakediyor.

Gaziantepspor karşısında açık konuşmak gerekirse, tutuk başladı Galatasaray maça. Hatta ilk yarı siyah kırmızılıların üç adet net gol pozisyonu vardı. Hele bunlardan birinin kaçmasını, rasyonel düşünce sistemiyle açıklamak mümkün değil. Penaltı noktasından da yakın bir mesafeden kaçan golden sonra, "Galatasaray kalede manyetik bir alan mı oluşturdu?" şüphesini bile yaşadım.

Bu arada maçın bütün seyrini değiştiren bir gaflet hadisesine tanık olduk. Veysel, profesyonelliğe tamamen ters düşen bir hareket neticesinde, takımını 10 kişi bıraktı ve düğüm çözüldü.

Gerets’in taktiği

Galatasaray’ın bir yerde rakibine "Sen 5 atarsan, ben de 6 atarım" mesajı verdiği maçın ikinci yarısının ortalarında hadise tamamen koptu. Zaman zaman halı saha maçı kıvamında bir müsbaka izledik. Bu arada Gerets, yedekte bekleyen Hakan Şükür ve Heinz’e enterasan bir taktik vermiş olacak ki, ikisi de topa ilk dokunuşlarında golü buldular. Gerets, herhalde "Bakın çocuklar oyuna giriyorsunuz ve gol atıyorsunuz" demiş olacak.

Moral açıdan zor günler yaşayan Galatasaraylı futbolcular, çaptan düşen ve 10 kişi kalmanın zorluklarını maçın sonlarına doğru daha da fazla hisseden Gaziantep’i rahatça geçmiş, koşusunu sürdürmüş oldu. 6-0’ın üstüne böyle bir saptama yapmak ne kadar doğru bilemem ama Gaziantep’in Galatasaray karşısında gol bulamaması enteresandı. Lazarov, idmanlarda biraz ofsayt taktiği çalışsa hiç fena olmaz. Herhalde ofsayta düşme konusunda özellikle maçın ikinci yarısında kendi çapında bir Türkiye rekoru kırmıştır diye düşünüyorum.
X