Gündem Haberleri

  Manyas Gölü'nde toplu balık ölümleri

  Hüseyin FİLİZ/BANDIRMA (Balıkesir), (DHA)
  23.08.2009 - 15:33 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR'in Bandırma İlçesi yakınlarındaki Manyas Gölü'nün Yılgın Burnu Mevkii'nde henüz bilinmeyen bir nedenle yüzlerce balık ölüsü kıyıya vurdu.

  İlçe Tarım Müdürlüğü kitlesel balık ölümünün nedeninin belirlenmesi için su ve balık numuneleri alırken, vatandaşları kıyıya vuran balıkların yenmemesi konusunda uyardı.

  Manyas Gölü'nden alınan numunelerin Ankara Etlik'te bulunan laboratuvarda mikrobiyolojik incelemesinin yapılacağını belirten Bandırma İlçe Tarım Müdür Sefa Uyar, “Analiz sonuçlarını Balıkesir İl Çevre Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerle paylaşacağız. Kitlesel balık ölümlerine çevrede bulunan sanayi tesisleri neden oluyorsa bununla ilgili cezai müeyyideyi uygulamak Çevre İl Müdürlüğü'nün konusudur” dedi.

  Bereketli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Reşit Çetin ise Manyas Gölü’nde meydana gelen kitlesel balık ölümlerinin araştırılarak sorumlularının cezalandırılmasını istedi. Çetin, kontrolsüz olarak bırakılan sanayi ve evsel atıkların göldeki balık popülasyonunu olumsuz yönde etkilediğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı