Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mantıksız işler

SAHANIN kötü olması Fenerbahçe için geçerli bir mazeret sayılabilir ama sarı lacivertlilerin oyun mantalitesi de çok kötüydü. Bu zaafın üstüne Ankaraspor’un inanılmaz mücadele arzusu eklenince, Fenerbahçe bu sezon ilk kez mağlup oldu.

Maçın kırılma noktası Anelka’nın attığı golden hemen sonra topu çok güzel bir hamleyle önüne düşüren Luciano’nun kaçırdığı pozisyondu. Brezilyalı, kaleye vurmak yerine 3 metre yanında bomboş bekleyen Anelka’ya pas verseydi, F.Bahçe 2-1 öne geçecek ve maç o dakikada bitecekti. Ama olmadı. Luciano, tecrübesine yakışmayacak bir hata yaparak takımını yaktı.

Ankaraspor’un yan toplardan attığı iki gol de Fenerbahçe defansının hatalarından kaynaklandı. Sarı lacivertli savunmacılar daha önce bu tür pozisyonlarda çok gol yemelerine rağmen adam paylaşımını yine doğru yapamadı. "Nasıl olsa bir şey olmaz" mantığıyla hareket ettiklerinden midir bilinmez, Fenerbahçeli futbolcular bu konuya gereken dikkati göstermiyorlar.

Tuncay çıkmamalıydı

Dünkü karşılaşmada anlam veremediğimiz olaylardan biri Tuncay’ın ikinci yarıda oyundan çıkarılmasıydı. Halbuki Tuncay, sahanın en çok koşan ve mücadele eden futbolcularından biriydi. Daum böyle dinamik bir oyuncuyu gereksiz yere kenara aldığı yetmezmiş gibi, onun oynadığı yere de Appiah’ı koydu. Appiah gibi ideal bir orta saha oyuncusuna sol kanatta görev vermek gerçekten akıl alacak iş değil. Appiah sola geçince, doğal olarak performansı düştü ve takımına katkı sağlayamadı.

Senin elinde Alex gibi durarak oynayan bir futbolcu varsa Aurelio ve Appiah’ı orta sahanın göbeğinde oynatmaya mecbursun. Çünkü bu iki oyuncu ortada iyi mücadele ettikleri için Alex’in koşmamasından kaynaklanan açığı kapatıyorlar.

F.Bahçe dün kaybettiyse, bu tamamıyla kendi hatalarından kaynaklandı. Futbolcuların rakibi ciddiye almamaları ve Daum’un yanlışları altın değerinde 3 puana mal oldu. Umarız dünkü maç tüm Fenerbahçeliler’e ders olur da bir daha böyle hüsranlar yaşanmaz. Bu arada Ankaraspor’u da tebrik etmek gerekir. Müthiş bir enerjiyle oynadılar.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI