ANTALYA HABERLERİ

Manken Burcu Çağlayan'ın ölümüyle ilgili dava

AA / Teslime Tosun
27 Ocak 2015 - 17:47Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 17:48

- Antalya'da 4 yıl önce balkondan düşen, önce intihar ettiği ardından cinayete kurban gittiği öne sürülen manken Burcu Çağlayan ile ilgili davanın duruşmasına devam edildi - Cinayet zanlısı olarak tutuklama kararı ile yaklaşık bir yıldır aranan İbrahim Tokgöz, mahkemeye postaneden mektup atarak savunmasını gönderdi

AA / Teslime Tosun

ANTALYA (AA) - Antalya'da 4 yıl önce 22 yaşındaki manken Burcu Çağlayan'ı balkondan atarak ölümüne sebep olduğu öne sürülen kişi ile arkadaşının yargılanmasına devam edildi.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Murat Ergüç ile avukatlar Muhammet Tokgöz, Naim Karakaya, Fatih Akkaya, Ahmet Onaran ve Burcu Çağlayan'ın eşi Bulut Emir katıldı. Tutuklama kararı ile aranan sanıklardan İbrahim Tokgöz ise duruşmaya katılmadı.

Antalya Barosu Kadın Hakları Komisyonu avukatlarından Şengül Bayram, Şayen Demirel Özsoy ile Feden Şengün davaya müdahil olma talebi ile yetki belgesini Mahkeme Başkanı Şenol Demir'e sundu.

- Posta ile savunma

Cinayet zanlısı olarak tutuklama kararı ile yaklaşık bir yıldır aranan İbrahim Tokgöz ise mahkemeye postaneden mektup atarak savunmasını gönderdi. Dosyaya eklenen Tokgöz'ün yazılı savunmasında Burcu Çağlayan'ın ölümü ile bir ilgisinin bulunmadığını beyan ettiği belirtildi.

Tokgöz'ün avukatı Muhammet Tokgöz, Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit İçer ile İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı üyesi Doç. Dr. İsmail Çakır'ın uzman bilirkişi sıfatıyla dinlenmeleri için talepte bulundu. Ayrıca Tokgöz, Antalya Emniyet Müdürlüğünde görevli Cinayet Büro Amiri H.K, Görüntü İmaj ve Ses İnceleme Analiz Uzmanı N.E, Adli Tıp Kriminalisti D.A.E, Kriminlist Fiziksel ve Biyolojik Kriminal uzmanı Z.K. ve Adli Kriminalist Görüntü, Ses uzmanı S.N'nin tanık olarak dinlenmelerini istedi.

- Tokgöz'ün avukatları Anayasa Mahkemesine başvurdu

Tokgöz'ün diğer avukatı Naim Karakaya ise İbrahim Tokgöz'ün kişi hürriyeti ve güvenliği ile adli yargılama ve etkili başvuru haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurduklarını söyledi.

Antalya Barosunun Kadın Hakları Komisyonu üyeleri kadın avukatların davaya dahil olma taleplerini kınadığını dile getiren Karakaya, "2010'da meydana gelen olaya Antalya Barosunun ilk kez katılma taleplerini hiç hoş görmedik ve kınamaktayız. Hiçbir kamu kurumunun da böyle bir yetkisi yoktur" dedi.

Kadın Hakları Komisyonu üyelerinin taleplerinin reddini isteyen Karakaya, şunları söyledi:

"Sayın mahkeme tüm delilleri toplamıştır. Herhangi bir bekleme yapılmaksızın dosyanın adli tıbba gönderilmesini talep ediyoruz. Daha önce bir poliste, 3 savcıda ve bir hakimde olmak üzere 4 defa ifade veren müvekkil hakkındaki yakalamanın güvence ile ya da adli kontrol hükümlerine göre kaldırılmasını talep ediyoruz."

- Avukatlar arasında tartışma

Mahkeme heyeti, baronun müdahillik talebi nedeniyle kısa bir ara verdi. Bu sırada koridora çıkan Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu üyeleri kadın avukatlar ile cinayet zanlısı İbrahim Tokgöz'ün avukatı Naim Karakaya arasında kısa bir tartışma çıktı.

Avukat Zeliha Şengöz, kadın haklarını savunmaya çalışan baronun, Kadın Hakları Kurulunu kınayan bir meslektaşları ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Tartışma sonunda Karakaya, kadın avukatları "kınadığı" için özür diledi ve "Savunmanın heyecanı ile ağzımdan çıkan bu sözden dolayı özür diliyorum" diye konuştu.

Aranın ardından tutuksuz yargılanan Murat Ergüç hakkındaki adli kontrol kararlarının 250 bin lira teminat ile kaldırılmasına, tanık Elif Esra Ay'ın bulunması amacıyla son adresinin güncellenmesi için işlem yapılmasına, tanık olarak talep edilen polis memurlarının isimlerinin tespit edilmesine karar verildi.

Ayrıca Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu üyelerinin duruşmaya müdahil olma talebi "suçtan zarar gören" olmadığı için reddedildi. Duruşma 31 Mart tarihine ertelendi.

- Olayın geçmişi

Bir deri mağazasında mankenlik yapan 22 yaşındaki Burcu Çağlayan, Temmuz 2010'da sabaha karşı Fener Mahallesi'nde, 34 yaşındaki İbrahim Tokgöz'ün 5'inci kattaki evinin balkonundan düşerek yaşamını yitirmiş, savcının 4 yıl süren araştırması sonunda İbrahim Tokgöz hakkında "kasten adam öldürme", arkadaşı Murat Ergüç hakkında ise "kasten adam öldürmeye yardım etme" suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. İfadesi alınıp serbest bırakılan İbrahim Tokgöz hakkında ise yakalama kararı çıkarılmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Manken Burcu Çağlayan'ın ölümüyle ilgili dava hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ocak 2015 tarihinde saat 17 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manken Burcu Çağlayan'ın ölümüyle ilgili dava haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:25
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:56
  • Akşam
   19:54
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı