Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mankafa alarmı

  Hürriyet Haber
  27 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Eylül 2000 - 00:01

  Tek tırnaklı hayvanlarda rastlanan insanlara bulaşınca öldüren ruam hastalığına karşı Isparta ve köylerinde savaş başlatıldı. Hastalıklı hayvanlar imha edilecek

  ISPARTA Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü, bakanlığın talimatı ile il genelinde ruam taraması başlattı. Mankafa olarak bilinen ve insanlara bulaşması halinde öldürücü etki yaratan hastalık için Isparta merkez ve köylerinde 10 bin 240 tek tırnaklı hayvan programa alındı.

  İNSANA DA BULAŞIYOR

  Tarım İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Faruk Selek, ruam taramasının 20-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceğini söyledi. At, katır ve eşek cinsi hayvanların da kontrol kapsamında olacağını bildiren Selek, ‘‘Hastalık tespit edilen hayvanlar anında telef edilecek’’ dedi.

  ORTADAN KALDIRILACAK

  Köylüler ve veterinerlerden oluşan Takdir Komisyonu'nun hayvana bir bedel biçeceğini ve bu bedelin hayvan sahibine dörtte birinin ödeyeceğini söyleyen Selek şöyle konuştu: ‘‘AB'ye giriş sürecinde bu hastalığı ortadan kaldırmayı amaçladık. Bu proje tüm ülke genelinde başlatıldı’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı