Ege Haberleri

EGE

  Manisa'yı sanal turla gezdirecek proje

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  03.08.2012 - 11:08 | Son Güncelleme: 03.08.2012 - 11:08

  MANİSA'nın sanal ortamda tanıtılması için kollar sıvandı.

  2014 yılı başından itibaren isteyen herkesin bilgisayar, akıllı telefon ve IPad'den Manisa'yı sanal ortamda gezebilmesi için “Erişebilir Son Teknolojilerle Manisa Kültür ve Turizm Değerlerini Tanıtacak Alt Yapı Donatılarının Oluşturulması Projesi”ni hayata gecirme çalışmalarına başlandı.
  Manisa Valiliği tarafından geliştirilen ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün koordinesinde yürütülecek olan “Erişebilir Son Teknolojilerle Manisa Kültür ve Turizm Değerlerini Tanıtacak Alt Yapı Donatılarının Oluşturulması Projesi” valilik brifing salonunda düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Vali Halil İbrahim Daşöz'ün başkanlık yaptığı toplantıya, Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, AK Partili İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Özmen, Mesir'i Manisa'yı Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık katıldı.
  Manisa İl Kültür Ve Turizm Müdürü Karaköse, projenin toplam maliyetinin 932 bin 800 TL olduğunu, bunun 466 bin 400 TL'sinin Zafer Kalkınma Ajansı, geri kalan kısmının ise İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını söyledi. Proje ile ilin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini ulusal ve uluslararası alanda bilinirliğini sağlamanın hedeflendiğini vurgulayan Karaköse, “Amacı ise, ilin kültürel ve doğal değerlerinin, ağırlıklı olarak son teknolojiyi kullanan, inovasyona dayalı tekniklerle tanıtmak. Bu bağlamda teknolojik olarak çeşitli teknikler uygulanacak. Bu teknikler, sanal gerçeklik ortamında geziler, Google Earth programı ile yapılacak 3D entegrasyon, akıllı telefon ve tablet bilgisayar ortamında geziler, mobil şehir uygulamaları, sesli rehber sistemi ve dijital tanıtım istasyonları” dedi.


  BİR YIL İÇİNDE HİZMETE GİRECEK
  Projenin 1 yıl içinde tamamlanacağını ve 2014 yılının başında herkesin sanal ortamdan Manisa'nın kültürel, doğal ve tarihi yerlerini, cazibe merkezlerini 360 derece çekilen fotoğraflar sayesinde gezebileceğini söyledi. Karaköse, proje çerçevesinde bir sanal otobüs, dijital kent arşivi, tanıtım istasyonları ve ilin belirli noktalarına totemlerin kurulacağını da ifade etti. Karaköse, “1 yıl sonra Manisa artık sanal ortamda gezilebilecek. Bir il için çok önemli bir proje. Mesela isteyen herkes akıllı telefonuna veya tablet bilgisayarına Manisa uygulamasını indirip, ilin istediği noktasını koordinatlarıyla birlikte sesli anlatımlarla gezebilecek. İsteği kültür, doğal ve tarihi değerler hakkında sesli anlatımla bilgi alabilecek. Geleceğin teknolojisini Manisa'ya taşıyoruz” dedi.
  Vali Daşöz ise, projenin ilin tanıtım noktasındaki en büyük eksikliğini gidereceğini dile getirerek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın seçtiği 15 marka kentten biri olmamıza rağmen, tanıtım konusunda sıkıntımız var. Geliştirdiğimiz teknoloji projesiyle tanıtım konusundaki eksikliğimize bir çözüm bulmuş olacağız. Tüm dünya şehzadeler şehri Manisa'yı daha yakından tanıyacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı