MANİSA HABERLERİ

Manisa'ya organik ürünler marketi kurulacak

DHA
12.04.2016 - 12:19Son Güncelleme :
DHA

MANİSA Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, ülkede organik tarımsal ürünlerin tüketiminin düşük olduğunu belirtti; Manisa'da bu ürünlerin satılacağı bir market kurulması için firmalarla görüştüklerini söyledi.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, kentte yaptıkları organik tarım çalışmaları hakkında konuştu. 2014 sonu itibariyle 137 bin dekar olan Manisa'daki organik tarım alanlarının, geçen yıl sonu itibariyle 200 bin dekara ulaştığını belirtti. Manisa'nın ülkede ilk organik tarım yapılan yerlerden biri olduğunu söyleyen Çebi, "İlk ürünler 1989 yılında üretilmiş. O zamandan bu zamana kadar organik tarım yapılıyor. 2014'te Manisa Valiliği olarak bir projeyle daha yoğun bir şekilde bu işin içine girdik. 2014 sonu itibariyle 137 bin dekar olan ilimizdeki organik tarım alanları 2015 sonu itibariyle 200 bin dekara çıkmış oldu. Bu proje kapsamında yoğun bir şekilde bu işi yaptırıyoruz. İlimizde organik tarım alanlarını parsel parsel ayarladık. İlimizde hangi parselde organik tarım yapılıyor bunu tek tek belirledik. O parselleri yan parsellerle büyüte büyüte havsa bazında organik alan olacakmış şeklinde büyütüyoruz. Hedefimiz çok kısa bir süre içinde Manisa'yı organik tarım kenti yapmayı planlıyoruz. Bunun içinde elimizden gelen her türlü destek ve gayreti sarf ediyoruz" dedi.

"77 BİN TON ORGANİK TARIMSAL ÜRÜN ÜRETİLDİ"

Organik üretime geçiş sürecinde bakanlık tarafından üreticiye tarla ürünlerinde dekarı 10 lira, çok yıllık bitkilere ise dekarı 70 lira destek sağlandığını belirten Çebi, "Organik tarıma geçmede üretici ayağı, sertifikasyon ve pazarlama ayağı var. Bu kapsamda alanları genişletme çalışmamız var. Genişletme yaparken de çiftçilerimizi sürekli bilgilendiriyoruz. Hem kendi personelimizi eğitiyoruz hem de eğitilen personelimiz ile birlikte üreticilerimizi bilgilendiriyoruz. Bu eğitimler her ilçemizde her gün devam ediyor. Geçen yıl ürettiğimiz domates, biber, üzüm, mısır, tütün, zeytin, ceviz, elma, kayısı, badem ve kestane gibi birçok üründe toplamda 77 bin ton organik tarımsal ürünümüz var. Bu ürünleri sağlıklı bir şekilde üretmemiz gerekir" diye konuştu.

"ORGANİK ÜRÜNLER MARKETİ KURULACAK"

Üretilen ürünün pazarlanmasında ve tüketiminde sıkıntılar yaşandığını belirten Çebi, "Türkiye'de organik tarımsal ürünlerin tüketimi çok düşük. Şuan da Manisa'ya en büyük bir markete gitseniz organik ürün bulamazsınız. Büyük marketlerde bile belki reyonun bir kısmında birkaç raf organik ürün ya vardır ya yoktur. Bunun gelişmesi lazım. Şuanda büyük firmalar ile görüşüyoruz. En az bir marketin organik ürünler marketi olması için görüşmeler yapıyoruz. Biz bunu Valilik ya da il kurumu olarak yapamayız. Çünkü ticarete giriyor. Fakat büyük firmalar ile görüşerek sadece organik ürünlerin satıldığı organik ürünler marketi olmasını istiyoruz. Bunun yanı sıra ürünün pazarlanmasına yönelik olarak yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerimiz sürüyor. Fuarlarda stant alarak ilimizin ürünlerini tanıtıyoruz. Pazar açısından hem parası bol hem de tüketimi fazla olan körfez ülkelerine de bu işin içine çekmemiz lazım. Uzak doğuya giderek ürünlerimizi tanıtmamız lazım. Bunlar yoğun bir mesai istiyor. Ürettiğimiz ürünlerin pazarlanması açısından da üreticilere katkı sağlıyoruz" dedi.

Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa'ya organik ürünler marketi kurulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2016 tarihinde saat 12 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa'ya organik ürünler marketi kurulacak haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mart 2018, Salı
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  19:22
 • Yatsı
  20:38
Sayfa Başı