Ege Haberleri

EGE

  Manisalı yatırımcıya ışık tutacak rehber

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA,(DHA)
  30.07.2015 - 01:18 | Son Güncelleme:

  MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ü ziyaret eden Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Adnan Erbil, kentte yatırım yapacaklara yol göstermesi amacıyla hazırlanan 'Manisa'da Yatırım Rehberi' kitabını hediye etti.

  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Genel Sekreter Fatih Özsümer ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yılmaz ile birlikte MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ü makamında ziyaret etti. Başkan Ergün'e Zafer Kalkınma desteğiyle hazırlanan Manisa'da Yatırım Rehberi kitabını hediye eden MTSO Başkanı Adnan Erbil, yatırımcıların Manisa ile ilgili tüm bilgileri bu kitapta bulabileceklerini söyledi. Erbil, "Bu kitabın içinde sağlık, eğitim, kültür, sanayi, hayvancılık, tarım, nüfus gibi tüm bilgileri bulabileceksiniz. KOSGEB'in yatırımcılara hangi alanlarda destek verdiği, Zafer Kalkınma Ajansı'nın destekleri ayrıntılı olarak anlatıldı. Yatırımcı geldiğinde nerelere yatırım yapabileceğini ve potansiyeli net bir şekilde görebilecek" dedi.

  17 İLÇEDE SEKTÖRLERİN RÖNTGENİ ÇEKİLDİ

  Yatırım rehberi hakkında bilgi veren MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yılmaz da, kentin röntgenini çektiklerini belirterek, yol haritasını iyi çizmeyen yatırımcıların zorluk çektiğine vurgu yaptı. Kitabın İngilizcesinin yayınlandığını açıklayan Yılmaz, "Kitap yatırımcının sektörün boyutu, riski, kalifiye eleman gibi sorularına cevap veriyor. 17 ilçenin tüm sektörlerde röntgenini çektik. Daha önceden Manisa'da süt ürünleri ve yağ sektörüne teşvik vardı. Teşvikten dolayı büyük yatırım aldık. Ancak daha sonrasında atıl kullanım ortaya çıktı. Hepsi iflas etme noktasına geldi. Yatırımcı Manisa TSO'ya geldiği zaman KOSGEB ayağını, Zafer Kalkınma Ajansı ayağındaki desteklerle ilgili sorularının cevabını bu kitaptan bulabilecek. Seracılık sektöründe de Salihli, Ahmetli, Alaşehir ilçelerinde potansiyel var. Ama yeterince teşvik alamıyor. Buradaki yatırımcı potansiyeli kullanamıyor. Yaş sebze ve meyvede istenen boyuta yatırımı ilimize taşıyamadık. Tanıtım yok, yurtdışı bağlantıları çok zayıf. Üzüm, kiraz gibi ürünlerde markalaşma yok. Devamlılık yok. Süs bitkileri ve çiçekçilikle ilgili teşvikler verilmiş ama büyük bir yatırım yok" diye konuştu.
  Yatırımcıya yol gösteren kitapçığı inceleyen Başkan Ergün ise, yatırımcıların çok şanslı olduğunu söyleyerek, "Ellerinize sağlık. Bu çok önemli bir çalışma olmuş. Yatırımcının hangi noktada nasıl yatırım yapacağını sektör sektör ortaya koymuş bir kitap. Seracılık noktasında Manisa Valimizle birlikte Salihli Belediyesi'nin de dahil olduğu büyük bir alan var. Orada sıcak su da var. Orada seracılığı geliştirecek bir atılım yapacağız" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı