MANİSA HABERLERİ

Manisalı kadınlara haklarını anlatacaklar

DHA
28.04.2017 - 15:41Son Güncelleme :
DHA

TÜRK Kadınlar Birliği Manisa Şubesi Başkanı Sevgi Şanlı, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi için 2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesi hakkında Manisalı kadınların yeterli bilgi sahibi olmadığını söyleyerek farkındalık yaratmak için sivil toplum örgütleri ile birlikte toplantılar düzenleyeceklerini açıkladı.

Türk Kadınlar Birliği Manisa Şubesi Başkanı Sevgi Şanlı ile yönetim kurulu üyeleri Oda ve Dernekler binasında düzenlediği basın toplantısında, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla 11 Mayıs 2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesi hakkında kadınlara bilgi verdi. Sözleşmenin kadına yönelik şiddetin önlenmesinde Avrupa'da imzalanan ilk ve tek sözleşme olduğunu ifade eden Şanlı, kadınların bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını savundu. Sözleşmede kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık olduğunun vurgulandığını anlatan Şanlı, "Sözleşmede, aile içi şiddet dahil ev içi şiddetle beraber kadın ve kız çocuklarına her türlü şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak için alınması gereken yasal ve diğer tedbirlere ilişkin düzenlemeler bulunuyor. Bu çerçevede devletin tüm yetkilileri ve kuruluşları tarafından benimsenecek toplumsal cinsiyete duyarlı kapsayıcı ve eş güdümlü politikalar geliştirmelidir. Özellikle kültür, örf ve adet gelenek veya sözde namusun kadına yönelik şiddet eylemlerine gerekçe gösterilmesinin önüne geçilmelidir. Yeterli sayıda erişilebilir sığınma evi ve günün her saati ulaşılabilecek ücretsiz telefon yardım hatları açılmalıdır" diye konuştu. Şube Başkanı Şanlı, 2016 yılı Aralık ayından bu zamana kadar İstanbul Sözleşmesi'ni anlatmak için Manisa'da kadınlara yönelik çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, "Öncelikle kendi üyelerimize yönelik bilgilendirme, ardından Manisalı kadınlarımıza yönelik bilgilendirme toplantıları yaptık. Kadınlarımıza kendilerini koruyan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi'ne yönelik kanun hakkında bilgiler verdik. Bilgilendirme çalışmalarımızda şunu gördük ki Manisalı kadınlar kendi haklarını bilmiyor ve 6284 sayılı kanundan haberleri yok. Ayrıca Manisa'daki kadın sivil toplum örgütlerimizin kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kanunlar hakkında bilgilendirici çalışmaları yeterli değil. Manisa'da farkındalık yaratmak amacıyla gereken neyse yapacağız. Bundan sonraki çalışmalarımızda ilk olarak kadın sivil toplum örgütlerimizle bir araya gelip, ortak bir çatı altında bir şeyler yapmaya çalışacağız" dedi.

Önümüzdeki aylar içerisinde il genelindeki kırsal mahallelerde çalışmalara başlayacaklarının altını çizen Şanlı, "Kırsal mahallerimizde muhtarlarımızla irtibata geçerek toplantılar düzenleyecek, kadınlarımıza haklarını anlatacağız. Ulaşabildiğimiz kadar çok sayıda kadına ulaşacağız" dedi. Şanlı son olarak 2 Mayıs tarihinde Oda ve Dernekler Binası'nın Konferans Salonu'nda avukatların ve akademisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı 'İstanbul Sözleşmesi' konulu konferansa tüm kadınları beklediklerini ifade etti.

İlker KILIÇASLAN/MANİSA,(DHA)

FOTOĞRAF   

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisalı kadınlara haklarını anlatacaklar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 15 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisalı kadınlara haklarını anlatacaklar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı