Ege Haberleri

EGE

  Manisalı kadınlar kenetlendi

  İlker KILIÇASLAN, (DHA)
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MANİSA’da geçen perşembe günü, sığınma evi yetkililerine dilekçe verip evine gelen iki çocuk annesi Şefika Etik’in, bir saat sonra, aldatıldığını öne süren eşi tarafından banyoda bıçaklanarak öldürülmesi, kentteki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına üye kadınları harekete geçirdi.

  Manisa Kent Konseyi Kadın Meclisi önderliğinde bu hafta belirleyecekleri bir günde toplanacak olan kadınlar, hükümete, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çağrıda bulunup ortak basın açıklaması düzenleyecek.

  Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Seher Taydaş, öncelikle imza kampanyası başlatacaklarını dile getirdi. Taydaş, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin cinayete teşebbüs suçu sayılması ve ağır yaptırımlar uygulanması gerektiğini ifade etti, “Artık kadına dayak atmanın bile cezası ağır olmalı. Gazetelerde, televizyonlarda izlediğimiz cinayet haberlerinde hep kadın var. Artık yeter. Buna dur demenin zamanı geldi de geçiyor bile” diye konuştu.

  Siyasiler ne dedi

  AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Yoğurtçu: Hükümet, kadınların standartlarını yükseltmek için elinden geleni yapıyor. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin konuya hassasiyetle yaklaşıyor. Her zaman kadınların yanındayız. CHP Kadın Kolları Başkanı Canan Tayhani: Devlet kadına yönelik şiddeti sadece asayiş olayı gibi algılıyor. Mücadele için sistemli bir devlet politikası izlenmeli. Kadının ekonomik bağımlılığı engellenmemeli, istihdam edilmeli. Kadının hukuki, psikolojik ve sosyal destek alması sağlanmalı. Bunlardan da önce okullarda kadın ve erkek eşitliğiyle ilgili eğitimler verilmeli.
  MHP İl Genel Meclisi Üyesi Sevil Şekercioğlu: Kadınlar, devlet politikaları nedeniyle çözümsüzlüğün ve çaresizliğin önüne geçemiyor. Manisalıların kadına yönelik şiddetin önlenmesi için duyarlılık göstermeleri gerek.

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı