Ege Haberleri

EGE

  Manisalı bahçesini rüzgarla sulayacak

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  23.01.2012 - 12:12 | Son Güncelleme: 23.01.2012 - 15:18

  Manisa İl Genel Meclisi, 1.5 milyon liralık yatırımla merkez, Akhisar ve Kırkağaç ilçelerine rüzgar enerjisi santralli kurup çiftçiye elektrik verecek

   

   Başkan Hayrullah Solmaz, rüzgar santrallerinden üretilen elektriğin GEDİZ Elektrik Dağıtım A.Ş. aracılığıyla köylere tarımsal sulamada kullanılması için ucuz fiyata verileceğini açıkladı.

  Türkiye’de ilk kez bir il genel meclisi bütçesinden, rüzgar enerjisi santrali yapılması konusunda pay ayırdı. Manisa İl Genel Meclisi 2012 yılı bütçesinden 1.5 milyon liralık kaynak ayırıp bu yıl içinde belirlenen üç yere rüzgar enerjisi santralli kuracak. Konuyla ilgili açıklama yapan İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, rüzgar enerjisi santralleri kurmalarındaki en önemli sebebin, çiftçilerin tarımsal sulamada kullandığı elektriğin maliyetinin yüksekliği olduğunu belirtti. Solmaz, “Birçok çiftçimiz tarımsal sulamada kullandığı elektriğin parasını ödemekte zorlanıyor. Kimi çiftçimiz ise ödeyemediğinden dolayı icralık duruma düşüyor. Bu sorunun ortadan kalkması amacıyla il genel meclisi olarak harekete geçtik. Elektriği biz üreteceğiz, köylümüze biz ulaştıracağız” diye konuştu.

  İl Genel Meclisi Başkanı Solmaz, rüzgar santrallerinin hangi ilçelere kurulacağı konusunda bir çalışma yaptıklarını ve üç ayrı yer belirlediklerini söyledi. Solmaz, “Yaptırdığımız meteorolojik ölçümlerde merkez, Akhisar ve Kırkağaç ilçelerinde rüzgarın yoğun bir şekilde olduğunu gözlemledik. Bu nedenle rüzgar santrallerinin bu yerlere kurulmasında karar kıldık. Rüzgar santrallerinin kurulma çalışmaları bu yıl içerisinde başlayacak. Santrallerin kurulması konusunda proje çalışmamızı başlatıyoruz. Proje çalışması bittikten sonra önümüzdeki aylar içerisinde ihaleyi gerçekleştireceğiz. Hedefimiz bu yıl içerisinde üç yerde rüzgar santrallerini kurup, 2013 yılında hizmete sokabilmek” dedi.

  Solmaz, üretilen elektriğin GEDİZ Elektrik Dağıtım A.Ş. aracılığıyla köylere dağıtımının sağlanacağını dile getirip, “GEDİZ Elektrik Dağıtım A.Ş. ile bir anlaşma yapacağız. Kendilerine, köylere hat ulaşım bedeli ödeyeceğiz. Biz de köylerimize ucuz fiyata tarımsal sulama kullanmaları için elektriği vereceğiz. Böylece çiftçilerimizin önemli bir yükünü hafifletmiş olacağız” dedi.

  Bazı köylere de elektrik üretimi konusunda güneş panelleri kuracaklarını ifade eden Solmaz, “Bu konuda çalışmalarımızı başlattık. Şu anda hangi köylerimize kuracağımız konusunda tespit çalışmalarımız devam ediyor. Güneş panellerini kuracağımız köylerde üretilen elektrik, tarımsal sulamada kullanılacak” bilgisini verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı