MANİSA HABERLERİ

Manisalı Aleviler Protokolle Birlikte Oruç Açtı

IHA
25.10.2015 - 12:57Son Güncelleme : 25.10.2015 - 12:58

MANİSALI ALEVİ VATANDAŞLAR, MUHARREM AYI NEDENİYLE TUTTUKLARI ORUÇLARININ SON GÜNÜNDE, PROTOKOL ÜYELERİNİN KATILIMIYLA ORUÇLARINI AÇTI.

IHA

Manisalı Alevi vatandaşlar, Muharrem Ayı nedeniyle tuttukları oruçlarının son gününde, protokol üyelerinin katılımıyla oruçlarını açtı.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Cem Evi’nde düzenlenen programa CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, CHP Manisa İl Başkanı Mustafa Ada, HDP Manisa Eşbaşkanı Sait Taycı, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Devrim Balı, KESK Manisa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Metin Demirel, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Cem Evi önünde kurulan iftar masalarında oruçlarını açan Alevi vatandaşlar, Kerbela’da şehit düşen Hz. Hüseyin ve arkadaşları adına dua etti. Bugünün Bektaşilerin oruçlarını açtığı gün olduğunu kaydeden Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Manisa Şube Başkanı Bektaş Kılınç, “Yöresel değişiklikler söz konusu. Alevilerde bin bir çeşit uygulama olabiliyor. Bektaşiler 10 gün oruç tutuyor, bazı yörelerde 11 gün tutulup 12 gün yani bizim gibi yapılıyor. Bazı yörelerde ise 12 gün tam tutuluyor bu oruç. Hz. Hüseyin, zalimliğe karşı bayrak olan, tüm insanlığın zalimliğin karşısında durmasını simgeleyen bir insandır. Hüseyin aynı zamanda Hz. Muhammed Mustafa’nın torunu, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın küçük oğludur. Hz. Hüseyin, zalimliği karşı başkaldırmıştır. Bütün dünyada hiçbir insan adına oruç tutulmazken, hiçbir insan adına bu kadar uzun yas tutulmazken, Hz. Hüseyin’in bıraktığı miras bizim için bir onurdur, bir bayraktır. Bugün de o acıyı içimizde yaşıyoruz. İçimizdeki Yezid’i öldürmeye çalışıyoruz. Bu matem hem içimizdeki kötülüklere, hem de dünyadaki kötülüklere karşı bir duruş sergilemedir. Hüseyin sayesinde hem öğreniyoruz, hem de öğretmeye çalışıyoruz” dedi. Kılıç’ın ardından konuşan Alevi Dedesi Muhammet Akyol ise, “Mücadelesinin 10. gününde Yezid tarafından alçakça şehit edildi. Hz. Hüseyin, Allah’ın dininin mevki, makam için değiştirilemeyeceğini biliyordu. Hz. Peygamber, İslam dini, sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, kardeşliği emrediyor, kötülüğü yok ediyor. Hz. Hüseyin diyor ki Kerbela’yı unutmamak için beni hatırlayın, suyu elinize aldığınız zaman ne kadar susamışta olsanız beni hatırlayın” diye konuştu.
Konuşmanı ardından lokma ve aşure duası edildi, ardından vatandaşlara ikram edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisalı Aleviler Protokolle Birlikte Oruç Açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2015 tarihinde saat 12 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisalı Aleviler Protokolle Birlikte Oruç Açtı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:16
  • Yatsı
   20:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı