MANİSA HABERLERİ

Manisa'dan evlere süt servisi

DHA
21.10.2017 - 11:14Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'nın Şehzadeler İlçesi Harmandalı Mevkii'ndeki büyükbaş hayvan çiftliğinde inekten sağılan sütler, hiç el değmeden şişelenerek evlere servis ediliyor.

Manisalı işadamı Salim Yavaş, Şehzadeler ilçesi Akpınar Mahallesi Harmandalı Mevkii'ndeki çiftliğinde yeni bir uygulama başlattı. Yaklaşık 300 büyükbaş hayvanın bulunduğu çiftlikte inekten elde edilen sütleri hiç el değmeden soğuk zincir araçlarla evlere servis etmeye başlayan Yavaş, bunun Ege ve Manisa'da bir ilk olduğunu belirtti. Çiftliği 1992 yılında Fransa'dan getirilen 20 inekle kurduklarını ifade eden Yavaş, hayvanların yediği yemleri de kendilerinin ürettiğini söyleyerek "Yemlerin içerisinde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir madde bulunmuyor. Yemlerin yoğunluğunu arpa, buğday, mısır, kepek, ayçiçeği küspesi, pamuk çekirdeği, saman ve yonca oluşturuyor. Bunlar da sürekli olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce kontrol ediliyor. Hiçbir şekilde fabrikada imal edilen yem kullanmıyoruz. Her türlü hayvan hastalığına karşı çiftliğimiz sürekli denetim altında. Bu anlamda sütten insana geçebilecek hastalıklara karşı sürekli kontrol altındayız" diye konuştu.

ABD ve Avrupa'da inekten elde edilen sütlerin hiç el değmeden şişelendiğini anlatan Yavaş, çiftlikte bu kurala özen gösterdiklerini belirterek "Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi inekten elde edilen sütleri hiç el değmeden şişeleyerek soğuk zincir araçlarla evlere servis ediyoruz. Bir gün önceden veya aynı günün sabahında sipariş verilebiliyor. Sütlerimiz sağlıklı ineklerimizden hijyenik şartlarda sağılarak hiç el değmeden şişelenip Manisalıların ve İzmirlilerin kapısına kadar teslim ediliyor" dedi. Yavaş, konuşmasının ardından basın mensuplarına çiftliği ve üretim yapılan tesisi gezdirdi.

Evren KASIRGA / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Manisa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Manisa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Manisa'dan evlere süt servisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı