MANİSA HABERLERİ

Manisa'da yabani zeytinler orman köylüsüne

DHA
30.03.2016 - 12:29Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 'Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyon Eylem Planı' kapsamında, Manisa'daki yabani zeytin ağaçlarının aşılanarak, yöre halkına eşit şekilde dağıtımının yapıldığını söyledi.

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Manisalı orman köylüsünü sevindirecek açıklamalar yaptı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 'Yabani Zeytin Rehabilitasyon Eylem Planı' kapsamında, yabani zeytin ağaçlarının önce aşılanacağını ve orman köylüsüne dağıtılacağını söyledi. Bu kapsamda bir yıldır tespit çalışmaları yaptıklarını, tespiti yapılan ağaçların kurayla köylüye verildiğini, amaçlarının dağda yetişmiş atıl vaziyetteki yabani zeytinleri ekonomiye kazandırmak olduğunu söyleyen Aybal, "Ağaç bakımını da iki yıl boyunca biz yapıyoruz. Ayrıca ağaçtan elde edilen zeytin gelirinin tamamını ağacı verdiğimiz orman köylüsüne kalıyor. Bunun yanı sıra da Orman köylülerimizi kalkındırmak amacıyla İzmir Orman Bölge Müdürlüğü olarak 8 adet bal ormanı kurduk. Bal ormanlarına sadece çam ağacı değil, çiçek açan ve uzun süre toprakta kalan otsu bitkiler diktik. Buralara arıların faydalanacağı su ve kovan yerleri bırakıyoruz. Her projemizde orman köylüsü odaklı kalkınma var" diye konuştu.

Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa'da yabani zeytinler orman köylüsüne hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 12 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa'da yabani zeytinler orman köylüsüne haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı