"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Manisa'da trajikomik tiyatro

Doğan HIZLAN

Manisa'daki gençler alkışlarla tahliye edildi. Bugünün tek sevindiren haberi.

Dava baştan beri bana bir oyun gibi geldi. Metnini, sanki Shakespeare ile Moliere birlikte yazmışlar. Daha etkili olsun diye de oyunucuları gençlerden seçmişler. Oyuncuların kimi metne uyuyor, kimi tuluat yapıyor.

Yıllar sonra, gençler bu oyunda, onlara rol verenleri nasıl hatırlayacaklar? Beceriksiz tiyatrocuların tiyatro tarihinde yeri yok.

Suflörler var mı bu oyunda?

Kafka'nın Dava'sını okuduklarında, hayatta gerçekle gerçeküstünü bir arada nasıl yaşadıklarını, dostlarına, çocuklarına anlatacaklar. Anılarından bunu kovsalar daha iyi değil mi?

Umarım, o günün insanları bunu bir masal gibi dinlesinler, şaşırsınlar.

İzmir DGM'deki duruşmayı sanatçılar da izlemiş.

Sanatçılar adına Yılmaz Erdoğan'ın okuduğu açıklamanın özetini buraya aldım:

‘‘Manisa Davası olarak kamuya yansımış olan, gençlerimize, çocuklarımıza yapılan işkence uygulamasına ve yüklenmeye çalışılan suça karşı bütün parti ve siyasi gruplardan bağımsız olarak duruşmaya geldik.’’

Evet, sanatçı kimsenin sesi değildir. Sanatın, sanatçının bağımsızlığının altını çizen bir konuşma. Sanatçının özgürlüğün yanında olduğunu vurguluyor.

Sanatçının işlevinin övülmesi, yüceltilmesi gereken bir örneğini verdiler.

Mahkeme kapılarında bekleyen sanatçılar, gerçek hayatın sahnesinde, onurlu bir rol aldılar, özellikle bu günün keyfini çıkarmaya hak kazandılar. Kutlarım.

Salondan çıkıp sokağa indikleri için.

***

DÜNYA Tiyatro Günü'nün bu yılki bildirisini Çetin Altan yazdı. Doğru bir seçim. Hem iyi bir tiyatro yazarı hem de bu ülkedeki beceriksiz politikacıların yazıp sahneledikleri traji komik oyunların hepsinde rol almış bir aydın.

Yazarlıktan, gazetecilikten, mahkumluğa ve milletvekilliğine kadar geniş bir rol skalası.

Çetin Altan'ın tiyatro günü dolayısıyla yazdığı yazıdan bir paragrafı buraya alacağım:

‘‘Çağdaş uygarlık dediğimiz, insanlığın günümüzdeki gelişmişlik düzeyinden, tüm geçmişiyle tiyatro sanatını çıkardığımız zaman geriye ne kalır bilir misiniz? İnsanlık dünyasından tüm aynaları çıkardığımız zaman geriye ne kalırsa o...’’

Tiyatrodaki insan sıcaklığı, onun yıllardır yaşamasını sağlıyor. Sinemanın sabit, donuk karelerine karşılık, her oynanışta değişen, seyirci ile oyuncu arasında kurulan olağanüstü bir ilişki.

Tiyatro tarihiyle siyaset tarihimiz arasında çok paralellikler vardır. Bütün eski kuşaklara genellikle trajedi oynamak düşmüştür, en mutlusuna dram.

İkisi de şarkvari bir uslupla oynandığından, kötü örnekler çıkmıştır ortaya.

***

DİLERİM, tiyatrocuları, sanatçıları, cezaevlerinin, duruşma salonlarının önünde değil, özgür sahnelerinde seyerederiz.

Yazarından yönetmenine, oyuncusundan dekorcusuna, ışıkçısından gişe memuresine, seyircisine kadar, herkesin tiyatrolar gününü kutlarım.

X