MANİSA HABERLERİ

Manisa'da o projesinin reddilmesi gerekçesini açıkladı

DHA
13 Nisan 2016 - 13:38Son Güncelleme : 13 Nisan 2016 - 13:39

Manisa'da o projesinin reddilmesi gerekçesini açıkladı

DHA

MANİSA İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Büyükşehir Belediyesi'nin bir ilkokulun yıkılarak mevcut derslik sayısını iki katına çıkarılmasıyla birlikte 450 araçlık otoparkın yapımını içeren projesine Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) onay çıkmama gerekçesini açıkladı. Projenin sosyal teknik sorunlar, araç trafiğinin yoğunlaşacağı, çevre gürültüsünün olacağı, hava kirliliğine sebebiyet vereceği, sağlığı tehdit edeceği gibi gerekçeleriyle reddedildiğini belirtti.
Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ali Rıza Çevik İlkokulu ve Yeraltı Otoparkı Projesi'nin reddedilme gerekçesiyle ilgili açıklama yaptı. Projenin iki defa Ankara'ya sunulduğunu ve reddettiğini belirten Dernekbaş, "2014'te böyle bir proje gündeme geldi ve yine belediye tarafından proje bakanlığa sunuldu. 2014'te Bakanlığımız bir cevap vererek projeyi reddetmiş. Daha sonra göreve başladığım zaman proje tekrar gündeme gelip eksiklikler düzeltilerek bakanlığımıza tekrar sunulmuş, ancak tekrar ret cevabı gelmiştir. Sosyal teknik sorunlar, araç trafiğinin yoğunlaşacağı, çevre gürültüsünün olacağı, hava kirliliğine sebebiyet vereceği, sağlığı tehdit edeceği gibi gerekçelerde proje reddedilmişti. Yani proje fonksiyonel bulunmadığı gerekçesiyle reddedilmiştir" dedi.
BU TÜR PROJELERE İZİN YOK
Verilen ret kararının sadece Manisa'ya özgü bir karar olmadığının ve Türkiye'nin bir çok ilinde bu tür projelere bakanlığın izin vermediğini altını çizen İl Müdürü Dernekbaş, "Bakanlığımız bu tür projelerin Türkiye'nin hiçbir ilinde uygulamasına izin vermiyor. Böyle bir karar asla siyasi bir karar değildir. Bu Türkiye'nin bütün illerinde böyle projeler teklif edildi. Özellikle İstanbul'da Beşiktaş'ta, Kadıköy ve Fatih'te ile merkezi ilçelerde otopark sorunu olan yerlerde yine üstü okul, altı otopark tarzında projeler üretildi. Ancak bakanlığımız buralarda böyle projelere müsaade etmedi. Sıkıntılar yaşanacağı için böyle projelere izin verilmiyor" diye konuştu.
Bundan sonraki süreçte Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne yer altı otoparkı olmadan sadece okulun yapılması konusunda bir teklif götüreceklerini dile getiren İl Müdürü Dernekbaş, "Bundan sonra Manisa Büyükşehir Belediyemize projeyi otoparksız olarak, sadece okul yapmaları konusunda tekrar götüreceğiz. Eğer kabul ederlerse projeyi yaptıracağız. Kabul etmezlerse bizim devletimiz güçlüdür. Devlet olarak yeni okul projesi programa alınır, yıkılır ve yenisi yapılır" dedi.
Dernekbaş ayrıca, depremde yıkılması riskli olan binalar arasında yer alan okul için yeni bir proje hazırlanana kadar okulda güçlendirme çalışmaları yapacaklarını ifade ederek, "Şu anda okulumuz bir tehlike arz etmiyor. Okulumuzla ilgili ciddi bir sıkıntımız yok. Eğer olduğunu düşünseydik eğitimi bugün durdururduk. Önümüzdeki süreç işleyene kadar bir güçlendirme yapabiliriz. Yıkılacağı güne kadar böyle bir çalışma içerisine girebiliriz" diye konuştu.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa'da o projesinin reddilmesi gerekçesini açıkladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 13 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa'da o projesinin reddilmesi gerekçesini açıkladı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   13:24
  • İkindi
   17:10
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı