MANİSA HABERLERİ

Manisa'da koyun ve keçilere elektronik kimlik geliyor

DHA
27.03.2016 - 18:02Son Güncelleme :
DHA

MANİSA Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, koyun ve keçilere elektronik kimlik verileceğini açıkladı.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde "Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi" kapsamında veterinerlere eğitim verildi. Toplantıda konuşan Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, hayvan hareketlerinin izlenmesi, hastalıkların kontrol altına alınması için koyun ve keçi elektronik kimliklendirilmesi için proje hayata geçireceklerini söyledi. Projenin ilkbahar döneminde başlayavcağını dile getiren Çebi, "Bu kapsamda ilimize 684 bin çift elektronik küpe, 180 aplikatör, 180 yedek pim, 110 el terminali, 110 terminal anteni, 110 kullanıcı kılavuzu gönderilmiştir. Proje bitiminde, il müdürlükleri elektronik küpe alımı yapacaklar ve bu şekilde uygulama devam edecektir. Koyun ve keçi türü hayvanlarda elektronik kimliklendirmeye geçilmesiyle beraber hayvancılık işletmelerinde küpelenen, aşılanan, sağlık muayenesi yapılan veya sevk edilen hayvanların kayıtları hatasız bir şekilde yerinde yapılabilecektir. Hem küçükbaş hayvan küpelenmesi esnasında sahada, hem de veri tabanına kayıtları yapılırken zamandan tasarruf edilmesi sağlanacaktır. Hayvan hastalıklarının takibinin daha etkin yapılması mümkün olacak, küçükbaş hayvan desteklenmelerinde yerinde tespitlerin daha kolay yapılmasına olanak sağlanacaktır. Bütün bu faydaların oluşabilmesi için projenin aralıksız olarak 5-6 yıl devam etmesi ve tüm küçükbaş hayvanlarımızın elektronik küpe ile küpelenmesi ve kayıt altına alınması gerekmektedir" dedi.
ŞAP AŞISI TAMAM SIRA KUDUZDA
Manisa genelinde 2016 yılı başından itibaren yapılan şap aşılama kampanyasında sona gelindiğini de açıklayan Çebi, 193 bin 687 aşılama yapıldığını ve yüzde 95'lik bir başarı sağladıklarını söyledi. Önümüzdeki dönemde orman teşkilatı ile birlikte kuduz aşısı kampanyası başlatacaklarını da açıklayan İl Müdürü Çebi, aynı başarıyı bu projede de göstereceklerini ifade etti. Konuşmaların ardından veteriner hekimler Ali Gök ve Muharrem Kayaardı kimliklendirme projesini anlattı.
Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)
FOTOĞRAF


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa'da koyun ve keçilere elektronik kimlik geliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 18 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa'da koyun ve keçilere elektronik kimlik geliyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı