Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Manisa'da akaryakıt kaçakçılığı operasyonu

  A.A
  31 Ekim 2008 - 12:57Son Güncelleme : 31 Ekim 2008 - 12:57

  Manisa'nın Ahmetli ilçesinde faaliyet gösteren bir iş yeri vasıtasıyla çeşitli kimyasallardan elde edilen karışımları akaryakıt olarak sattığı belirlenen şebekenin 7 elemanı, 3 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalandı.

  Manisa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Ahmetli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Ahmetli ilçesinde bir iş yeri vasıtasıyla çeşitli kimyasallardan elde edilen karışımların akaryakıt olarak pazarlandığı ve bu yolla haksız kazanç elde edildiği yolundaki bilgi üzerine 1 yıl önce çalışma başlattı.

  “Şamdan (K)” adı verilen operasyon kapsamında bazı kişileri takibe alan polis, kaçak akaryakıtın piyasaya sürüldüğünü belirledi. Ekipler, varil ve tenekelerde yaklaşık 23 bin 500 litre akaryakıt ele geçirdi.

  Planlı çalışmalar sonucu iki gün önce Manisa, İzmir ve Gaziantep'te eş zamanlı operasyon başlatan emniyet güçleri, olaya karıştıklarını belirlediği C.Ç, H.Ç, M.Ç, İ.Ç, Ç.G, M.Ç ve M.C'yi gözaltına aldı.

  Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, çok sayıda doküman, akaryakıt elde etmekte kullanılan malzemeler ve gizli depolar bulundu.

  Operasyon kapsamında gözaltına alınan zanlılar, Ahmetli İlçe Emniyet Müdürlüğündeki sorgularının ardından “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “örgüt faaliyeti içerisinde Petrol Piyasası Kanununa muhalefet ederek akaryakıt kaçakçılığı yapmak” suçlamasıyla Turgutlu Adliyesine sevk edildi.
  Manisa Emniyet Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, örgütlü olarak işlenen bu suçun, özellikle kullanılan araçların (kamyon, otobüs vb.) motorlarına aşırı derecede zarar verdiği ve zamanla bu araçların kullanılamayacak duruma geldiğinin bilinen bir gerçek olduğu belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “Bu şekilde milli servetimize de zarar veren bu kimyasal madde karışımları, (sözde ucuz mazot veya ıskontolu mazot) özellikle araçlarında sürücü olarak görev yapan ve kolay para kazanma hevesinde olan kişilerin tercih ve istekleri nedeniyle bu tip suç şebekelerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

  Vatandaşlarımızdan, özellikle bu yollara tevessül etmemelerini ve bu tip şahısların devleti zarara uğratmalarına fırsat vermemelerini, Manisa polisi olarak beklemekteyiz. Ayrıca doğrudan veya dolaylı olarak yolsuzluk yapmak suretiyle devleti zarara uğratanlarla mücadelemiz hız kesmeden devam edecektir.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı