Ege Haberleri

  Manisa'da 60 çocuk işçi sokaktan kurtuldu

  Hürriyet Haber
  13.06.2013 - 11:22 | Son Güncelleme:

  AİLE ve Sosyal Politikalar Manisa İl Müdürü Murat Konan, 6 aylık bir çalışmayla sokakta çalışan 60 çocuğu kurtardıklarını söyledi.

  Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda etkinlik düzenlendi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan'ın da katıldığı etkinlikte çocuklar açtıkları pankartlar ve vatandaşlara dağıttıkları broşürler ile çocuk işçiliğine son verilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Konan, çocuk işçiliğine karşı yasal düzenlemelerin olmasına karşın, sorunun halen çözülemediğini dile getirdi. Manisa'da sokakta işçi olarak çocuk çalıştırılmasının önüne geçebilmek için SGK İl Müdürlüğüyle 6 aydır kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini belirten Konan, bu sürede 60 çocuğu sokakta çalışmaktan kurtardıklarını söyledi.

  Konan, “SGK İl Müdürlüğü ile personelimiz haftasonları çocuk işçiliği konusunda sokakta çalışmalar yapıyor. Tespit edilen çocukların aileleriyle görüşüme yapıldıktan sonra, neden çalıştırdıklarının tespiti yapılıyor. Çalışmalar sonucu ailelerin çocuklarını ekonomik yetersizlikten çalıştırdığını öğrendik. 6 aylık zaman içerisinde işçi olarak çalıştığını tespit ettiğimiz 7-18 yaş grubu 60 çocuğumuzu sokaktan kurtardık. Bu ailelerimize çocuklarını çalıştırmamaları için ayda 450 TL ekonomik destek sağlıyoruz” diye konuştu.

  49 aileye ise psikolojik danışmanlık hizmeti verdiklerini dile getiren Konan, “Bu ailelerimizin çocukları ise arkadaş çevresine uyarak ya da zevk amacıyla dışarıda çalışan çocuklarımız. Böyle çocuklarımıza aileleriyle birlikte psikolojik danışmanlık hizmeti vererek, sokağın zararları hakkında bilgiler veriyoruz” dedi.

  Çocuklarını sokakta çocuklarını işçi olarak çalıştıran ailelere yasal para ve idari cezalar verilebileceğinin altını çizen Konan, şunları söyledi:

  “Öncelikle tespit edilen ailelere para cezası uygulanıyor. Ancak biz bu cezayı hiç uygulamadık. Eğer aileye ekonomik destek sağlandığı halde çocuğunu yine sokakta çalıştırıyorsa bu aile hakkında savcılık yasal işlem başlatıyor. Gerekirse hapis cezası uygulanıyor. Bizim amacımız geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı çalıştırmamak. Eğer ailenin maddi sıkıntısı varsa bize başvurabilir. Ama çocuklarımızın üzerinden para kazanılmasına izin vermeyiz?” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı