MANİSA HABERLERİ

Manisa'da 26 okul beslenme dostu

DHA
27.03.2017 - 17:21Son Güncelleme :
DHA

SAĞLIK Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016 yılında okullarda obezite ile mücadele ve dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmak için başlattığı "Beslenme Dostu Okul" projesi kapsamında Manisa'da 26 okulun sertifika aldığı bildirildi. Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Engin Yıldırım, hedeflerinin 2017 yılı sonuna kadar 400'e çıkarmak olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2016 yılında başlatılan "Beslenme Dostu Okul" projesi kapsamında sertifika almayı hak kazanan 6 okul için Gediz Anadolu Lisesi konferans salonunda tören düzenlendi. Törene Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Engin Yıldırım, Manisa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Yücel ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan 6 okulun idarecileri ile öğrencileri katıldı. Gelecek nesilleri obeziteye karşı korunması için 2016 yılında Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından ortak bir projeye imza atıldığını ifade eden Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Engin Yıldırım, Beslenme Dostu Okul Sertifikası alacak okullarda obeziteye neden olacak gıdaların kantinlerin satışının yasaklandığını ve öğrencilerin çeşitli faaliyetlerle dengeli beslenmeye teşvik edildiğini söyledi.

HEDEF 400 OKUL

Yıldırım, Beslenme Dostu Okul Sertifikası almak için bir okulun önce 'Beyaz Bayrak' sahibi olması gerektiğinin altını çizip, "Temizlik ve hijyen kuralları konusunda gerekli hükümlülükleri tamamlamış Beyaz Bayrak almayı hak kazanan okullarımız Beslenme Okul Sertifikası almak için başvurabiliyor. Daha sonda Beslenme Okul Dostu şartlarını yerine getirdikten sonra bu sertifikayı da alabiliyor. Şu an Manisa genelinde 1100 okuldan 92'si Beyaz Bayrak sahibi.

Bu çok düşük bir rakam. Beyaz Bayrak sahibi okullarımız arasında sadece 26 okulumuz Beslenme Dostu Okul sertifikası almayı hak kazandı. 30 okulumuz ise bu sertifika için başvuruda bulunmuş durumda. Bu yeterli bir rakam değil. Bunu artırabilmek için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ortaklaşa bir çalışma yürüteceğiz. 2017 yılı sonuna kadar hedefimiz il genelindeki 400 okulumuzu Beslenme Dostu Okul yapmak" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Beslenme Dostu Okul Sertifikası'nı almaya hak kazanan Ahmet Tütüncüoğlu İlkokulu, İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çağatay Uluçay İlkokulu, Zeytinliova Zekeriya Nayman İlkokulu, Özel Akhisar Koleji Anadolu Lisesi ile Selendi Yatılı Bölge Ortaokulu'na Halk Sağlığı İl Müdürü Yıldırım olmak üzere katılan protokol üyeleri sertifikalarını takdim etti.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa'da 26 okul beslenme dostu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 17 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa'da 26 okul beslenme dostu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı