« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Manisa Valisi: 1 kişi yakalandı

Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Akhisar Belediye ve Gençlik Spor ile TKİ Tavşanlı Linyitspor arasında yapılan maç sırasında sahaya tavşan atan bir kişinin yakalandığını ve olayla ilgili ifadesinin alındığını bildirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Celalettin Güvenç, Akhisar'daki maçta tavşanın telef edildiği iddiaları üzerine yaptığı yazılı açıklamada, karşılaşma sırasında 1988 doğumlu Y.G isimli şahsın 1 adet beyaz renkli tavşanı misafir takım seyircilerine gösterip tahrik ederek saha içine attığının Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince tespit edilmesi üzerine, şahsın yakalanarak olayla ilgili ifadesinin alındığını ve hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 14. Maddesi uyarınca “hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak” suçundan idari para cezası için düzenleme yapıldığını belirtti.

Güvenç, İlçe Spor Güvenlik Toplantısı'nda da Y.G hakkında 5149 Sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun 12. maddesindeki “söz veya hareketlerle aşağılayıcı, tahrik ve taciz edici” ve 17. maddesindeki “spor ahlakına aykırı, tahrik edici, aşağılayıcı, dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet, etnik ve siyasi ayırımcılığa yönelik söz sarf edilmesi” suçlarından da idari para cezası ile cezalandırılması için karar alınacağını belirtti.

AKHİSAR KAYMAKAMI ÇEK

Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek ise konuyla ilgili, “İlçemizde ayda bir yapılan Spor Kurulu toplantısı var. Gündemimizde o işi yapan şahsa para cezası vermemiz söz konusu. Tavşan ölmemiş, ayağının kırılması olayı da yok” dedi.

Mustafa Çek, 19 Aralıkta TKİ Tavşanlı Linyitspor'un deplasmanda 1-0 kazandığı karşılaşmada Akhisarspor tribünlerinden sahaya atılan tavşanın öldüğü yönünde basında yer alan haberler üzerine açıklamada bulundu.

Çek, yaşanan olayın üzücü olduğunu, tespit edilen kişilerin cezalandırılacağını belirtti. Söz konusu tavşanın ölmediğini ve durumunun iyi olduğunu açıklayan Çek, “İlçemizde ayda bir yapılan Spor Kurulu toplantısı var. Gündemimizde o işi yapan şahsa para cezası vermemiz söz konusu. Tavşan ölmemiş, ayağının kırılması olayı da yok. Hayvan Hakları Kanununa göre idari para cezası uygulanacak. Hem İlçe Tarım Müdürlüğü kanalıyla bir ceza uyguladık hem de İlçe Spor Trafik Kurulu kararı gereğince yarın toplanacak. Tavşanı gösteren veya atan şahıs belli, yine para cezası uygulanacak. Valilik makamına dilekçe ile yapılan müracaatın ardından, tarafımızdan detaylı rapor da öğle saatlerinde Valilik makamına gönderildi” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz