MANİSA HABERLERİ

Manisa’nın 30 Senelik İki Sorunu Çözülüyor

IHA
10.09.2015 - 16:00Son Güncelleme : 10.09.2015 - 16:01

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CENGİZ ERGÜN, YUNUSEMRE İLÇESİ UZUNBURUN MAHALLESİNDE YAPILACAK OLAN KATI ATIK BERTARAF TESİSİ VE DÜZENLİ DEPOLAMA ALANI PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI.

IHA

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yunusemre İlçesi Uzunburun Mahallesinde yapılacak olan Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama alanı projesi ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Tesisin 1,5-2 sene içerisinde hizmet vermeye başlayacağını dile getiren Başkan Ergün, Atıksu arıtma tesisinin de yer tesliminin yapıldığını ve Manisa’nın 30-40 senelik iki tane ana sorununun çözümü için çalışmaların Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldığını söyledi.
Manisa’da 30 yıllık çöp sorununu çözecek olan Yunusemre ilçesi Uzunburun Mahallesi Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama Alanı projesi yüklenici firmaya yer teslimi geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirildi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kentteki çöp sorununa neşter vuracak olan tesis ile ilgili basın mensuplarının yönelttiği soruları yanıtladı. Başkan Ergün, “İller Bankası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlığın onaylarını alarak ihale sürecin bitirdiğimiz tesis için yer teslimini geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdik. Tahmin ediyorum 1,5-2 sene gibi bir süre içerisinde de burası artık sadece Manisa merkezinin değil, Saruhanlı, Turgutlu ve Ahmetli ilçelerini de içinde kapsayan bir kapasite ile inşallah hizmet vermeye başlayacak. İhale kapsamında tesis içerisindeki yollar da var. Daha önce saha drenajları ve toprak incelemelerini yapmak için 2 kilometre sadece çıkışa 1,5 kilometre de mevcut alanın içerisinde yollarını açmıştık. İnşaatların yapılacağı alanların da zemin etüdünün de yapılabilmesi için de o yolların açılması gerekiyordu. O süreçte açıldı. Şimdi mevcut ihale kapsamında asfaltlamaları da yapılacak” dedi.
VAHŞİ DEPOLAMA ALANI DA KADERİNE TERK EDİLMİYOR
Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama alanı projesinin uygulanma sürecinde mevcut vahşi depolama alanının da kaderine terk edilmediğini vurgulayan Başkan Ergün, “Şunu da belirtmek istiyorum. Mevcut Turgut Özal mahallesindeki vahşi depolama tesisinde önümüzdeki dönemde yangınların olmaması için yaptığımız havalandırma filtre sistemlerinin de kurulması ile ilgili dairemiz şu anda hazırlığına başladı. En kısa süre içerisinde orada o patlamaların önlenebileceği sistemin yapılması ile ilgili çalışma başlayacak” diye konuştu.
KENTİN İKİ ANA SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak kentin en önemli sorunlarına neşter vurduklarının altını çizen Başkan Ergün, “Katı Atık Bertaraf Tesisi ve Düzenli Depolama alanı projesinin yanı sıra Atıksu Arıtma Tesisinin de yer teslimi yaklaşık bir ay önce yapıldı. Orada da bu çalışmalar başladı. Yani Manisa’nın 30-40 senelik iki tane ana sorununun çözümü için çalışmalar Büyükşehir Belediyemiz tarafından başlatılmış durumda” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa’nın 30 Senelik İki Sorunu Çözülüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 16 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa’nın 30 Senelik İki Sorunu Çözülüyor haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:38
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı