Ege Haberleri

EGE

  Manisa İl Genel Meclisi üyeleri obeziteye karşı yürüdü

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  11.09.2012 - 11:32 | Son Güncelleme: 11.09.2012 - 11:29

  Manisa İl Genel Meclisi üyeleri, obeziteye dikkat çekmek için yürüyüş yaptı.

  Sağlık Bakanlığı'nın obeziteyle mücadelesine destek amacıyla bir süre önce Gençlik ve Spor Bakanlığı da ülke genelinde, “Obeziteye Karşı Koş Koşabiliyorken” adı altında proje çalışması başlattı. Bu kapsamda, Manisa'da DA Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Halk Sağlığı İl Müdürlüğü öncülüğünde ilk olarak İl Genel Meclisi Üyeleri yürüyüş yaptı. Yürüyüşe AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, AK Partili İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Uçak da katıldı. yürüyüş öncesinde meclis üyelerine ücretsiz olarak ‘adım ölçer’ cihazı dağıtıldı.

  Yürüyüş öncesinde konuşan Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Uçak, bağlı oldukları bakanlığın başlattığı proje çerçevesinde belirli zamanlarda vatandaşlara ücretsiz adım ölçer cihazı dağıtacaklarını söyledi. Adım ölçerleri öncelikli olarak sabahları şehir merkezindeki koşu parkurlarında yürüyüş yapanlara dağıtmayı düşündüklerine dikkati çeken Uçak, “Şunu biliyoruz ki günde 10 bin adım obezite ile mücadele önemli etken. Bakanlığımız önümüzdeki günlerde 2 milyon adım ölçer cihazı alımı için ihale yapacak. Manisa'ya ne kadar cihaz gönderilecek bilmiyoruz. Gönderildiği takdirde cihazların dağıtımına başlayacağız” dedi.

  SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZDE 20'Sİ OBEZ

  Manisa Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, da sağlık Bakanlığı'nın obezite ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi.
  Bakanlığın 2011 yılında Manisa genelindeki 2 bin 116 sağlık çalışanı üzerinde obezite incelemesi yaptığına dikkati çeken Tay, “Yüzde 20'si obez çıktı. Çıkan sonuçlar, sağlık çalışanlarının en fazla obez olduğu ikinci il olduğunu gösterdi. Bu bizim açımızdan üzüntü verici bir durum” dedi.
  2012 yılı Ocak-Ağustos ayları arasında il genelindeki aile hekimlikleri bünyesinde de bir çalışma yaptıklarınıda ifade eden Tay, “Bu süreç içinde aile hekimlerine gelen 150 bin hasta arasında obezite ile ilgili bir çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmada yüzde 27'sinin obez olduğunu gördük. Obezite konusunda ciddi çalışmalara başlamasının zamanı geldi. Eğer önlem almazsak, gelecek beş yıllık süreç içerisinde nüfusumuz büyük bir kısmı obezite ile karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalıklarında artış gösterecek. Obezite ile ilgili mücadele herkesin destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu.Açıklamaların ardından il genel meclisi üyeleri ile bazı vatandaşlar Valilik önünden Manolya Meydanı'na kadar yürüyüş yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı