Gündem Haberleri

  Manisa Davası'nda ciddi çelişkiler

  Hürriyet Haber
  16.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nin, liseli gençlere işkence yapmaktan yargılanan 10 polisi beraat ettiren kararıyla, aynı gençleri beraat ettiren kararı arasında ciddi çelişki olduğu ortaya çıktı. Mahkeme Başkanı Mehmet Yılmaz'ın imza koyduğu, polislerle ilgili kararda yeterli kanıt bulunamadığı, gençlerle ilgili kararda ise polisin zorla ifade aldığı belirtiliyor. Avukatlar, polislerin zorla ifade aldığına karar veren, ancak 10 ay sonra bu ifadeleri alan polisleri beraat ettiren yargıca, ‘‘Hakim bey ne değişti?’’ diye sordular.

  Beraat eden polislerin yaptığı hazırlık soruşturmasına göre ‘Liseli çete’ üyelerinden Ali Göktaş, Mahir Göktaş ve Faruk Deniz, Tayfun Kartal'a ait berber dükkânını 04. 12. 1995'te molotofla yakmışlardı. Polis ifadelerinde Ali Göktaş suçunu inkâr ediyordu. Mahir Göktaş ile Faruk Deniz, dükkânı nasıl yaktıklarını itiraf ediyorlar ve suçlarını ayrıntılarıyla anlatıyorlardı. Mahir Göktaş ve Faruk Deniz, ifadelerinin işkence altında alındığını öne sürdülerse de yargılanmaktan kurtulamadılar. Ancak dükkânın yanmasından 23 gün sonra Manisa 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dükkan sahibi Tayfun Kartal hakkında ‘Dikkatsizlik ve tedbirsizlik neticesinde yangına sebebiyet vermekten’ dava açılmıştı. İşyerini gençlerin yakmadığı anlaşılınca Manisa Ağır Ceza Mahkemesi yargıladığı 3 sanık hakkında ‘Hazırlıkta suçlarını kabul eden sanıkların ifadeleri CMUK’a aykırı olarak alınmıştır' diyerek beraat kararı verdi.

  BERAATE SİYAH ÇELENK

  Bu arada, Barış Partisi Karşıyaka İlçe Örgütü, Manisalı gençlere işkence yaptıkları iddiasıyla yargılanan polislerin beraat etmesini, Karşıyaka İnsan Hakları Anıtı'na siyah çelenk koyarak protesto etti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı