Manisa’da ‘Ekmeğe ramazan zammı günah’ tartışması patladı

İlker KILIÇASLAN/ MANİSA
25.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.08.2009 - 09:46

Manisa merkezde 50 kuruşa satılan 300 gram ekmeğin fiyatı Ramazan ayının başlamasıyla 70 kuruşa çıkarılınca, İl Müftü Yardımcısı Halil Hazar, fırsatçılık olarak değerlendirdiği zammın günah olduğunu savundu. Manisa Fırıncılar Kooperatifi Başkanı Kemal Erbaşlar ise “Biz ayetlere ve surelere göre zam yapmıyoruz” dedi.

Halil Hazar, şöyle konuştu: “İslam dininde her şeyden önce doğruluk vardır, dinimiz doğruluğu emreder. Bir insanın aldatılmasını istemediği gibi aldatmasını da istemez. Hz. Muhammed bir hadisinde der ki, ‘Her kim ki hile yaparsa, o bizden değildir.’ Hile, normal fiyattaki malı daha farklı zamanlarda fırsat kollarcasına zamlı satmaktır. Bu da dinimizin yasakladığı şeylerden biridir. Çünkü haksız kazançtır. O nedenle ticaretle uğraşan esnaf kardeşlerimize sesleniyorum; hakları neyse onu alsınlar, Ramazanı fırsat bilip zam yapmamaları gerekir. Kuraklık oldu gibi bahanelerin ardına saklanıp zam yapmak bahane olamaz. Haksız kazançtan ne Allah, ne Hz. Muhammed ne de müslümanlar razı olur. Kazanç derken akla sadece maddiyat gelmemelidir. Kazançların en büyüğü manevi kazançtır. Haramın bereketi olmaz. Kaş yapalım derken göz çıkarmasınlar. Ekmeği hak ettikleri değerde satsınlar.”

Zam ayetle olmaz

Manisa Fırıncılar Kooperatifi Başkanı Kemal Erbaşlar, İl Müftü Yardımcısı Halil Hazar’ın açıklamasına sert karşılık verdi. Erbaşlar, “Zam filan yok. Zaten ekmeğin 2008’de alınan karara göre 70 kuruşa satılması gerekiyordu. Ancak, haksız rekabet ve dışarıdan gelen ekmekten dolayı ekmek kimi yerde 50 kuruşa, kimi yerde 25 kuruşa satılıyordu. Geçen haftalar içerisinde dışarıdan gelen ekmeğin önlenmesi konusunda belediyenin ve Tarım İl Müdürlüğü’nün harekete geçmesinden dolayı ekmek gerçek fiyatı olan 70 kuruşa satılmaya başladı. Bu da Ramazan ayına denk geldi. Biz, ekmeğe zammı ayetler veya sureler doğrultusunda yapmıyoruz. Ekmeğe zam günah, diye bir şey yok. Hangi surede veya ayette ekmeğe zammın günah olduğu yazıyorsa bunu bize göstersinler. Halkı boşu boşuna yanıltmasınlar.”

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı