MANİSA HABERLERİ

Manisa’da Bir Tarihi Mekan Daha Can Bulacak

IHA
10.08.2015 - 18:00Son Güncelleme :

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÖLMARMARA İLÇESİNDE 1600 YILINDA İNŞA EDİLEN TARİHİ HALİME HATUN KÜLLİYESİ’NİN RESTORASYONUNU GERÇEKLEŞTİREBİLMEK ADINA İZMİR VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜYLE PROTOKOL İMZALADI.

IHA

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Gölmarmara ilçesinde 1600 yılında inşa edilen tarihi Halime Hatun Külliyesi’nin restorasyonunu gerçekleştirebilmek adına İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğüyle protokol imzaladı. Yapılacak olan çalışmaların ilçe turizmi ve tarihine yeniden can bulması açısından önemine dikkat çeken Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, projenin hayırlı olmasını diledi.
Manisa’da birçok tarihi eserin restorasyonunu üstlenerek ayağa kaldıran Manisa Büyükşehir Belediyesi, Gölmarmara ilçesindeki Halime Hatun Külliyesi’nin de restorasyonunu üstlendi. Bu kapsamda İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü ziyaret ederek, Halime Hatun Külliyesi’nin restorasyonunu üstlenen protokolü imzaladı. Ziyarette, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil ve Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Müge Kuğu da yer aldı.
PROJELERİ BÜYÜKŞEHİR HAZIRLIYOR
Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılacak olan Halime Hatun Külliyesi’nde gerçekleştirilecek olan çalışmalar hakkında bilgiler veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Halime Hatun Külliyesi içinde yer alan mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bin 106 metrekare kapalı alanı, 380 metrekare açık alanı olan Halime Hatun Kervansarayı’nın, Belediye Meclisi’nin 14 Temmuz 2015 tarih 503 sayılı kararıyla belediyemizce restorasyonu yapılacaktır. Yapılan bu protokol; Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Manisa Büyükşehir Belediyesi arasında olup, rölöve, restitüsyon, restorasyon projelerinin Büyükşehir Belediyemizce hazırlatılmasına yöneliktir” dedi.
İLÇE TURİZMİ AÇISINDAN ÖNEMLİ OLACAKTIR
Halime Hatun Külliyesi’nde gerçekleştirilecek olan restorasyon çalışmalarının ilçe turizmine önemli katkı sağlayacağını dile getiren Başkan Ergün, “Geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediyemiz tarafından Ulucami’nin de restorasyonu için Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzle bir protokol imzalamıştık. Bu projeyle ilgili de çalışmalarımız devam etmektedir. Bu projede Ulucamii’nin ardından Manisa ili içerisinde, Gölmarmara ilçemizde turizm açısından ve tarihimizin yeniden can bulması açısından önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Göstermiş olduğu katkılardan dolayı Vakıflar İzmir Bölge Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
BİRLİKTE AYAĞA KALDIRACAĞIZ
Manisa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bugüne kadar birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, “Beş yıldır İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevinde bulunmaktayım. Bu beş senede geçtiğimiz dönem Manisa Belediyesiyle şimdi de Manisa Büyükşehir Belediyemizle çok güzel projelere birlikte imza attık. Bugün de bu projelerden bir yenisine daha imza atıyoruz. Gölmarmara’da, Halime Hatun Külliyesi çok önemli bir eser. Fakat harap durumda. İnşallah birlikte ayağa kaldıracağız. Bugüne kadar bizim eserlerimize verdiği önemden dolayı Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba tarafından ilgili protokol imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa’da Bir Tarihi Mekan Daha Can Bulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2015 tarihinde saat 18 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa’da Bir Tarihi Mekan Daha Can Bulacak haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı