MANİSA HABERLERİ

Manisa Büyükşehir'den üreticiye destek

DHA
29.04.2017 - 15:23Son Güncelleme :
DHA

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu yıl 550 arı yetiştiricisine 4 bin ana arı dağıtarak, kırsal kalkınmaya destek sağlamaya devam edecek.

Yerelde kalkınmayı hedef alarak tarım sektörünün gelişmesi için yatırımlar gerçekleştiren Manisa Büyükşehir Belediyesi, üreticiye destek sağlayacak projeler üretmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl dağıtımına başlanan ana arı dağıtımı, bu yılda daha çok üreticiye dağıtılarak büyümeye devam ediyor. 2016 yılı içerisinde Salihli, Turgutlu, Akhisar, Ahmetli, Gölmarmara, Köprübaşı, Kula'da arı yetiştiriciliği yapan 300 kişiye bin 500 adet ana arı dağıtıldı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar ve denetimlerle birlikte bu yıl 17 ilçeyi kapsayacak şekilde 550 arı üreticisine 4 bin adet ana arı dağıtımı yapılacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve bölgeye ait bir ırkın dağıtıldığına dikkat çeken Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Bircan Gençoğlu, "Manisa'da Arı Kolonilerinin 'Batı Ege Arıları ile Güçlendirilmesi ve Bal Veriminin Artırılması Projesi' kapsamında, 2016'da 300 arı yetiştiricisine 1500 damızlık ana arı dağıtımı yaptık. Bu yıl 17 ilçeden 550 arı yetiştiricisine 4 bin adet ana arı dağıtımı yapacağız" dedi.

Dağıtılan arıların bal verimini yüzde 25 arttırdığına dikkat çeken Gençoğlu, "Amacımız ilimizdeki mevcut arı kolonilerinin güçlendirilerek başta bal olmak üzere arı ürünlerinin verimlerinin artırılmasıdır. Böylece üreticilerimize ve ülke ekonomisine katkı sağlamak" diye konuştu.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA,(DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa Büyükşehir'den üreticiye destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2017 tarihinde saat 15 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa Büyükşehir'den üreticiye destek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı