Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Manisa Belediyesi’nin elektrikleri kesildi

  Evren KASIRGA/MANİSA, (DHA)
  13 Ağustos 2009 - 18:57Son Güncelleme : 13 Ağustos 2009 - 18:58

  MANİSA'da AKP'li yönetim döneminden kalma, 5 yıldan bu yana ödenmeyen 8 milyon TL’lik borç nedeniyle Manisa Belediyesi’nin elektrikleri kesildi.

  Belediyenin birçok birimi ile yaklaşık 1500 kişilik mahalleye su pompalayan sondaj motoru devre dışı kaldı. GÖrevi son seçimlerde AKP'li başkandan devralan MHP’li Başkan Cengiz Ergün, tahsilat için 5 yıldan bu yana bekleyen TEDAŞ'ın neden şimdi harekete geçtiğini sordu, “TEDAŞ yetkililerine sesleniyorum; Manisa’ya su veren diğer su motorlarının da elektriğini kesin” diye rest çekti. Mahalle sakinlerinin mağduriyeti üzerine Vali devreye girdi.

  Dün saat 16.30 sıralarında Manisa Belediyesi'ne gelen TEDAŞ yetkilileri, 5 yıldan bu yana ödenmeyen yaklaşık 8 milyon TL'lik elektrik borcu nedeniyle kesme işlemi başlattı. Belediye Şantiyesi, Zabıta Müdürlüğü, Sinanbey Medresesi, Karaköy Zabıta Noktası, Belediye Çocuk Merkezi, Hal Binası, Moris Şinasi ve Manolya Meydanı Havuzu, Bozköy Spor Tesisleri, Salı Pazarı Pazar Aydınlatması ve Nikah Salonu ile yaklaşık 1500 kişinin yaşadığı Adnan Menderes Mahallesi su sondaj motorunun elektrikleri kesildi. Bu gelişme geçen yerel seçimde, AKP'li Bülent Kar’ı geride bırakıp ipi göğüsleyen Manisa Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün’ü isyan ettirdi.
   
  MHP Manisa Milletvekili Mustafa Enöz, Başkan Yardımcıları Mesut Bayram Laçalar ve Azmi Açıkdil ile belediye meclis üyelerini yanına alan Başkan Ergün, açıklama yaptı. Ergün, yerel seçimleri kazandıktan sonra parti ayrımı yapmadan çalıştıklarını vurgulayarak şöyle dedi:
  “Manisa’daki birçok mahalleyi kısa sürede ziyaret ederek sorunları yerinde gördük ve yıllardır çözülmeyen birçok sorunu pratik olarak çözdük. Tüm bunlar yapılırken Manisa Belediyesi’nin son günlerde bilinçli olarak zor durumda bırakılmaya çalışıldığını üzülerek şahit olduk ve bu durumu kamuoyu ile paylaşmak istedik. Bugün itibariyle, Manisa Belediyesi’nin son beş yıldır ödenmeyen borçları nedeniyle belediyenin Manisalılara hizmet verdiği birimlerin elektriği TEDAŞ tarafından kesilmiş bulunmaktadır. Beş yıl süren israf, talan ve usulsüzlükler sonucu dar boğaza sokulan ve koma halinde bırakılan Manisa Belediyesi’nin geçmişe ait elektrik borçları bugün Manisalılara hizmet götürmeye çalışan bizlerin önüne set olarak çekilmiş bulunmaktadır. Beş yıl süresince Manisa Belediyesi’nin kapısına gelip vergi, elektrik borçlarını tahsil etmeyi düşünmeyen kurumlar, MHP’nin yerel seçimlerde Manisa Belediye Başkanlığı’nı kazanması sonrası ne hikmetse alacaklarını toplamak için adeta sıraya girmişlerdir.”

  “HODRİ MEYDAN”

  Ergün, ‘Borç edebiyatı' yapmak için burada olmadıklarını anlatırken sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Manisa ya hizmet yapıyoruz' diye gezinenlerin kamuoyu önünde iyiyi oynayıp asıl niyetlerini nasıl gerçekleştirdiklerini göstermek için buradayız. Göreve geldiğimizde bugün olduğu gibi iktidarın yolumuza çıkaracakları engelleri biliyorduk.”
  Ergün, Manisa Belediyesi Şantiyesi’nden enerji alarak Adnan Menderes Mahallesi’ne su veren sondaj motorlarının elektriğinin kesildiğini hatırlatırken, “Ben buradan TEDAŞ yetkililerine sesleniyorum ve Manisa’ya su veren diğer su motorlarının da elektriğini kesmesini istiyorum” diye rest çekti.

  VALİ DEVREYE GİRDİ

  Suları kesilen mahalle sakinlerinin tepkileri sürerken itfaiye ekipleri kapı kapı gezip içme suyu dağıtmaya başladı. Adnan Meneres Mahallesi Muhtarı Fevzi Kaya, “Bu iki kurum arasındaki davadan vatandaşlar zarar görüyor. 5 yıldır ödemeyen borç bugün mü ödenecek. TEDAŞ 5 yıldır neredeydi?” dedi. Halkın mağduriyeti üzerine akşam geç saatlerde Manisa Valisi Celalettin Güvenç devreye girdi. Vali Güvenç’in talimatıyla sondaj motoruna su verilmeye başlandı. Mahalle sakinlerinin su maduriyeti geçici olarak giderildi.
  Olası gerginlik üzerine, Manisa TEDAŞ İl Müdürlüğü’nün önüne 20 kişilik çevik kuvvet ekibi gönderildi. Ekipler, gece geç saatlere kadar TEDAŞ önünde bekledi.

  TEDAŞ’TAN AÇIKLAMA

  TEDAŞ Manisa İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise kent sakinlerini zor durumda bırakmamak için titiz davranıldığı, elektrik borcu az olan ve halkı doğrudan etkilemeyecek abonelerin haricindeki yerlerin elektriklerinin, alacakların tahsili için ödeme yapılması halinde açılmak üzere kesildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

  “Asfalt şantiyesinin elektriği kesilirken, belediyenin buradan Adnan Menderes Mahallesi su sondajını beslediği il müdürlüğümüzce bilinmediğinden herhangi kasıt olmadan kesilmiş ve bu abonenin su pompalarını beslediği öğrenildiği anda elektrik açılmıştır.”

  Kesme işlemlerinin daha önce başka belediyelere de uygulandığı vurgulanan açıklamada, “Bütün abonelerimiz tüketmiş olduğu enerji bedellerini ödemek zorundadır. Ödeme güçlüğüne düşmüş abonelerimize taksit yapılarak ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Ancak hiç ödeme yapmadan elektrik kullanımı mümkün değildir. Manisa Belediyesi’nin Şubat 2009’dan itibaren elektrik bedellerinden hiç ödeme yapmama davranışına son vererek, müdürlüğümüzü anlayışla karşılayacağının ve bir an önce imkanları dahilinde ödemelere başlamasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

  BELEDİYEDE TAŞ DEVRİ

  TEDAŞ’ın beş yıldır ödenmeyen 8 milyon TL’lik borç yüzünden 10 hizmet biriminde elektrikleri kesmesinin ardından Manisa Belediyesi karanlığa büründü. Özellikle, zabıta müdürlüğü ve gençlik merkezinde işler ‘Arap saçına' döndü. Sadece telsizleri ve ‘Alo 153' zabıta hattına gelen telefonları çalışan zabıta memurları, mum ışığında nöbetlerini tuttu, bilgisayar gerektiren işlemler yapılamadı. Belediyenin Çocuk Kültür Sanat Merkezi ve Gençlik Merkezi’nde de ilginç görüntüler ortaya çıktı. Öğrencilerin kurslarının aksamaması için zemin kattaki derslikler mum ve gaz lambalarıyla aydınlatıldı. Çalışmayan havalandırmalar yüzünden, çocuklar 35 dereceyi aşan hava sıcaklığında sıkıntılı anlar yaşadı.

  “YAPILANDIRMA OLMADI”

  TEDAŞ’ın “borç yapılandırmasına uyulmadı” yönündeki açıklamasına tepki gösteren Manisa Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün ise “Önceki dönemde birikmeye başlayan borçlar için Kasım 2008’de yapılandırılmaya gidilmiş ancak ilk ve tek ödeme 2009 Ocak ayında yapılmış. Ocak ayından sonra bir ödeme daha yapılmamış. Bunun için yapılandırma iptal olmuş. Biz yeni yapılandırma ya da farklı yollardan ödeme imkanlarını karşılıklı görüşürken böyle ani bir karar alınmasına anlam veremedik. Bu sorun Manisa’nın sorunu. Biz çözmek için çabalıyoruz ancak vatandaşımızın yapılanları iyi değerlendirmesi lazım. Herkesin niyeti ortada” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı