Ege Haberleri

  Manisa Arşiv 'Dev Kazan' Protestosuna Dikili'den Destek

  Hürriyet Haber
  17.06.2013 - 13:59 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Dikili İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven ve bir grup çevreci, Gördes-Sındırgı Kavşağı'na gidip, Manisa'nın Gördes İlçesi'ndeki nikel madenine TIR ile taşınan 630 tonluk dev kazana tepki gösterenlere destek verdi.


  İzmir'in Dikili İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven ve bir grup çevreci, Gördes-Sındırgı Kavşağı'na gidip, Manisa'nın Gördes İlçesi'ndeki nikel madenine TIR ile taşınan 630 tonluk dev kazana tepki gösterenlere destek verdi. İzmir'in Dikili İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven ve bir grup çevreci, Gördes-Sındırgı Kavşağı'na gidip, Manisa'nın Gördes İlçesi'ndeki nikel madenine TIR ile taşınan 630 tonluk dev kazana tepki gösterenlere destek verdi. Çin'de imal edilen ve Almanlar tarafından Türkiye'ye nakledilen dev kazan, Gördes-Sındırgı Kavşağı'nda Akhisar Çevre Platformu, Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) ve Gördes Çevre Derneği'nce protesto edildi. Bin kadar çevreci, 'Cehennem Kazanı' adını verdikleri kazanı 'Cehenmem kazanı defol', 'Suyumuz zehir akacak', 'Havamız kirlenmesin istiyoruz', 'İşçileri sömürdün, sıra doğaya mı geldi' dövizleri taşıyıp, sloganları attı. Dev tankerin Gördes'e ulaşmasına izin vermeyeceklerini belirten çevreciler, bölgede çadır kurup 'çevre nöbeti' başlatıp, herkesi destek olmaya çağırdı.

  Manisa Arşiv Dev Kazan Protestosuna Dikiliden Destek

  Bunun üzerine Dikili Atatürk Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 çevreci, Belediye Başkanı Osman Özgüven'in de katılımıyla, bugün otobüslerle desteğe gitti. Buradaki çevrecilerle yoldan geçen araçlar durdurulup, içindekilere dev kazanın çevreye vereceği zararlar Belediye Başkanı Osman Özgüven tarafından anlatıldı. Daha sonra dev kazana yumurta fırlatan çevreciler, tepkilerini dile getirdi. Buradaki çevre nöbeti çadırlarında kalanlara gıda maddesi ve çeşitli erzak yardımında da bulunuldu.

  Öte yandan jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı dev kazanı taşıyan 264 tekerlekli TIR'ın rahat geçiş yapabilmesi için yol ve viraj genişletme çalışmalarının da dozerlerle sürdüğü görüldü. Çevreciler, genişletme çalışmaları sırasında çok sayıda ağacın kesildiğini de ileri sürdü

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı