Manisa 4.5G için çalışıyor

Ahmet CAN/BERLİN
04.09.2015 - 21:45 | Son Güncelleme:

Mobil cihazlardaki internet bağlantısını en az 4.5 kat daha hızlandıracak 4.5G teknolojisinin altyapısı için Vestel harekete geçti. Yeni iletişim teknolojisinin altyapısında yer alan elektronik ekipman üretmek için çalışmalara başlayan Vestel, operatörlerle ve tedarikçilerle görüşmelere başladı.

AKILLI telefon ve tabletlerdeki internet hızını en az 10 kat daha arttıracak olan 4.5G teknolojisi için tüm şirketler çalışmalarını hızlandırdı. Yerlilik oranı kapasitesi arttırılan 4.5G altyapısındaki elektronik ekipmanları geliştirmek için harekete geçen Vestel, mobil operatörler ve tedarikçilerle görüşmeye başladı. Vestel’in davetlisi olarak katıldığımız Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’da (Internationale Funkausstellung) bir araya geldiğimiz Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, önümüzdeki dönemde kullanılacak 4.5G teknolojisinin altyapısında kullanılacak elektronik ürünler için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

YERLİ PAYI YÜZDE 30


Manisa 4.5G için çalışıyor

Erdoğan, 4.5G teknolojisindeki yerli altyapı oranının yüzde 30’dan başladığını söyleyerek, “İletişim teknolojileri konusunda en önemli oyunucunun biz olduğumuzu düşünüyoruz. Buradan yola çıkarak 4.5G teknolojisi altyapısındaki yerlilik oranı yakalamak için çalışmalara başladık. Hem operatör hem de tedarikçi şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Ciddi bir şekilde 4.5G teknolojisi içinde olmayı istiyoruz” dedi. Şu anda 4.5G’nin altyapı teknolojilerini geliştiren Netaş ile yerlilik katkısında bulunmak için görüşmelere başladıklarını ifade eden Erdoğan, “İletişim teknolojileri konusunda uçtan uca ürünler ve servisler sunan bir şirket olmak istiyoruz. Şu anda Manisa’daki fabrikamızda akıllı telefon üretimi gerçekleştiriyoruz. 4.5G teknolojisinin elektronik altyapısı ise bunun bir parçası” diye konuştu.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA ŞARJ

Vestel’in IFA’da tanıttığı elektrikli araçları şarj etmek için geliştirdiği ünite ile ilk kez farklı bir segmente adım attı. Diğer şarj ünitelerinden farklı olarak akıllı bir ürün geliştirdiklerini ifade eden Erdoğan, “Geliştirdiğimiz araç şarjı ünitesi ödeme, aracın şarj durumu gibi farklı bilgiler ve hizmetler sunuyor. Tamamen uluslararası standartlara göre geliştirdik. Şu anda çalışan prototip aşamasında. Sipariş alırsak 1-2 içinde teslim edebiliriz. Otomotiv sektöründeki oyuncularla görüşmelerimiz var. İlk etapta Zorlu Center’a 10 adet şarj ünitesi kuracağız. Elektrikli araçlar sahipleri buradan otomobillerini şarj edebilecek” dedi. Turan ayrıca Vestel’in yeni bir akıllı telefon modelini önümüzdeki günlerde tanıtacağını da sözlerine ekledi.

Televizyonda ‘8K’ dönemi

VESTEL ilk kez 8K çözünürlüklü televizyon modelini Berlin’de tüketicilerin beğenisine sundu. 8192×4320 ekran çözünürlüğüne sahip olan model, 4K teknolojisine göre 2 kat daha fazla ayrıntılı görüntü veriyor. 2015 yılının ilk yarısında Avrupa televizyon pazarı bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında küçülmesine rağmen Vestel ihracatını güçlü tutmaya devam ettiğini ifade eden Erdoğan, “Yaptığımız ihracatta Smart TV’ler ve 9 mm ekran kalınlığında 4K UHD Tv’ler dikkat çekiyor. Kullanıcıya en güzel deneyimi sağlayan ve içeriğe erişimin adresi olan Android TV platformunu destekleyen UHD televizyonlarımızın da Vestel için yeni bir kilometre taşı olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

IFA’da 25’inci yıl kutlaması

1990 yılından beri IFA fuarına katılan Vestel, bu yıl 25. kez fuardaki yerini aldı. Vestel’in IFA’ya katıldığı yıl ile 2015 yılını kıyaslayan Erdoğan, “İlk IFA’ya katıldığımız yıl 100 metrekare yerimiz vardı ve o zamanlar 90 milyon dolarlık ihracat yapıyorduk. Şu ana baktığımızda ise 3 bin metrekare kapalı alanımız var ve 2.4 milyar dolarlık ihracat yapan bir şirket olduk. 17 yıldan beri ihracat şampiyonluğumuzu devam ettiriyoruz. Bu yıl IFA’da 680 farklı ürünümüzü sergiliyoruz” dedi.

Uyku verimi için yatağa sensör

SAMSUNG, fuarda ‘SleepSense’ adındaki uyku sensörünü tanıttı. Yatağın kenarına iliştirilen ve uyku durumunu 7 farklı açıdan analiz eden SleepSense, uyku kalitesinin artırılması için çeşitli tavsiyelerde de bulunuyor. SmartThings sensörleriyle farklı ev içi cihaz ve aletlerle iletişme geçen ürün sensör, uyuduğunuzda televizyonu ve ışıkları kapatmak gibi görevleri yerine getirebiliyor. SleepSense ile uyku takibi için yataktaki her kişiye özel bir sensör olması gerekiyor ve ‘aile bakımı’ moduyla bir başka aile üyesinin uyku düzenini e-posta üzerinden takip etmek mümkün oluyor. Ne zaman satışa sunulacağı ve fiyatı açıklanmayan SleepSense, ev içi akıllı sensörlerin yükselişine güzel bir örnek.

Ultrason cihazları ‘cep’e girdi

PHILIPS’ın geliştirdiği ‘Lumify’ adındaki ultrason cihazı, akıllı telefon veya tablet uygulaması ile çalışıyor. Doktorların ultrason ekranlarından bağımsız bir şekilde kontrol yapabilmesini sağlayan cihaz ile sadece akıllı cihazların ekranı kullanılıyor. Cihazların girişine kablo ile bağlanan Lumify, uygulama ultrasonun görüntülenmesini sağlıyor. Görüntüler kaydedilerek internet üzerinden paylaşılabiliyor.

Ruh halinizi ölçüyor

AKILLI saatler artık günlük aktivitelerinizden daha çoğunu takip ediyor ölçüyor. Alcatel şirketinin geliştirdiği Go Watch, kullanıcıların ruh halini ölçüyor. Nabız atışı ve hareketlilik gibi kriterleri ölçen yeni akıllı saat, buna göre kullanıcıların ruh halini ölçüyor ve buna göre ekranda özel bir görsel beliriliyor. Aynı zamanda önerilerde de bulunan Go Watch, Android ve iOS cihazlarda kullanılabiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı