MANİSA HABERLERİ

Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi 4 Nisan'da hizmette

DHA
29.03.2016 - 20:20Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'da 112, polis, jandarma, AFAD, orman yangını ile itfaiye çağrı merkezlerini tek çatı altında koordine edecek 112 Acil Çağrı Merkezi'nin 4 Nisan'da hizmete gireceği belirtildi.
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Güzelyurt Mahallesi Tarzan Bulvarı üzerinde kurulan yeni Acil 112 Çağrı Merkezi'nde inceleme yaptı, brifing aldı. Vali Yardımcısı Yakup Tat, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Bülent Mercan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ayhan Korkmaz, İl Emniyet Müdür Vekili Fethi Vuruşkan, AFAD İl Müdürü Bekir Şen ile ilgili kurumların yetkilileri toplantıya katıldı.
ZAMAN KAYBI ÖNLENECEK
Merkez hakkında bilgi veren AFAD İl Müdürü ve Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Bekir Şen, "Artık sağlık, emniyet, jandarma veya itfaiye için ayrı ayrı numaralar çevirmeye gerek kalmayacak. Tüm acil çağrı ve ihbarlar 112 olmak üzere tek numaraya yapılacak. 112 gelen acil çağrılar veya ihbarlar daha sonra ilgili kurumların birimlerine aktarılacak. Böylece acil veya ihbar çağrılarında zaman kaybının önüne geçmiş olacağız" dedi.
ASILSIZ İHBARLAR BİTİRİLECEK
Geçen yıl çeşitli birimlerin çağrı merkezlerine toplam 2 milyon 380 bin 40 çağrı geldiğini dile getiren Şen, "Ancak bu çağrıdan sadece 277 bin 474'ü asıl ihbar olmuştur. Geriye kalan 2 milyon 102 bin 566 çağrı ise asılsız ihbar olarak değerlendirilmiştir. Bu çağrı merkezimiz ile artık asılsız ihbarlarında önüne geçeceğiz ve asılsız ihbarlarla ilgili birimleri meşgul etmeyeceğiz. Artık sağlık, polis, jandarma, AFAD, orman yangını ile itfaiyenin acil numarası 112 olmuştur" diye konuştu.
4 NİSAN'DA İTFAİYE HİZMETE BAŞLIYOR
Vali Erdoğan Bektaş ise Avrupa ülkelerinde artık acil çağrıların tek çatı altında toplandığını hatırlatarak, "4 Nisan'da ASELSAN'ın bağlanmasıyla son engel nokta kalkmış oluyor. 7 Nisan'dan itibaren itfaiyeden başlayarak 1 hafta ve 10 gün arayla diğer kurumlar da acil sistemlerini de buraya entegre edeceğiz. 3 aylık süreç içerisinde tüm acil çağrı merkezleri yeni merkezimizde toplanacak ve 112 olmak üzere tek numaradan koordine edilecek" diye konuştu.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi 4 Nisan'da hizmette hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 20 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi 4 Nisan'da hizmette haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı