Manipülatörün Anadolu sevdası

Hürriyet Haber
19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anadolu Grubu'nun başı borsada manipülatörlerle dertte. İlk olay, geçen yıl sonuna doğru Alternatifbank hisselerinde yaşandı. Borsada o günlerde bazı kişiler Alternatifbank hisselerini 2-3 binli fiyatlardan toplayıp 8-10 binli fiyatların da üzerine taşıdılar. Bu bazı kişilerin arasında Nasrullah Ayan ve Bahadır Karlıdağ'ın isimleri de geçiyordu. Nasrullah Ayan, borsa yatırımcısının çok yakından tanıdığı bir isimdi. Fakat Bahadır Karlıdağ ismi Alternatifbank'taki söz konusu operasyonuyla duyulmaya başladı. Karlıdağ, söz konusu operasyonuyla o günlerde SPK'nın da yasaklılar listesinde yeraldı.

Alternatifbank hisselerini toplayanlar, farkında olmadan bankanın yüzde 10'undan fazla paya sahip olduklarını görünce, doğrudan yönetime bile girmek istediler. Belki amaç, yönetimden ziyade eldeki Alternatifbank hisselerini pazarlıkla elden çıkartmaktı. Fakat Anadolu Grubu o günlerde, bu konunun pazarlık konusu bile yapılamayacağını açıklayarak noktayı koymuştu.

Geçen hafta Alternatifbank'takine benzer bir manipulasyon da Adel Kalemcilik hisselerinde yaşandı. Bazı kişiler bu kez Adel Kalemcilik hisselerini seçmişti. Bu kişilerin başında yena Bahadır Karlıdağ'ın adı geliyordu. Dahası Adel Kalemcilik de Anadolu Grubu şirketlerindendi.

Anadolu Grubu'ndan ABank'ta olduğu gibi Adel'de yaşananlarla ilgili olarak yapılan açıklamada, manipülatörlerin cezalandırılması istendi. Anadolu Grubu İcra Komitesi Başkanı Tuncay Özilhan'ın Reuters'da yeralan açıklamasına göre, ‘‘Adel Kalemcilik hisselerinde manipülasyon yapanlar cezalandırılmalı ve küçük ortağın avlanmasına yolaçmamak için eğer yasal bir engel yoksa bir market makerlık yapmak gerekli. Özilhan Türkiye'ye de borsanın dönem dönem spekülatörlerin elinde harcandığını, bu spekülatörlerin manipülasyonlarla küçük sermayedarların birikimlerine el koymaya çalıştıklarını da vurguladı.

Belki oyuncular Anadolu Grubu şirketlerini, az zamanda çok fazla kazandırdığı için tercih ediyordur, kim bilir..


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı