Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mango yedirmek istiyorlar

  Hürriyet Haber
  19.07.2001 - 15:10 | Son Güncelleme: 19.07.2001 - 15:10

  Zengin mineral içeriği ile özellikle çocuk gelişiminde önemli yararlar sağladığı belirtilen
  Pakistan'ın ''kral meyvesi'' Mango, Türkiye'de tanıtılacak. 

  Mango, 20-21 Temmuz tarihlerinde Carrefour Kozyatağı, Real Kartal, Gima Mecidiyeköy, Gima Anadoluhisarı, Tansaş Levent ve Migros Maslak mağazalarında oluşturulacak standlarda Türk tüketicilerle buluşturulacak.  Yetkililer, Mango'nun ''lezzetli, herkesin seveceği tropik bir meyve'' olduğunu ifade ederek, ''karlı bir ticari yatırım olarak görülebilecek Mango'nun ithalatında kolaylıklar sağlandığını'' kaydettiler.

  Pakistan ve bölge ülkeleri ile Ortadoğu'da pek çok insan için en popüler meyve olan Mango'nun, lezzeti, kokusu, rengi ve sağlık açısından taşıdığı önem bakımından dünya pazarlarında da önemli bir yer edineceğini belirten yetkililer, Pakistan'ın bu ürünün ihracatından 50 milyon dolar düzeyinde gelir elde ettiğini vurguladılar. 

  Türkiye'de düzenleyecekleri 2 günlük tanıtım ve sunumlarda başarı sağlamayı hedeflediklerini belirten yetkililer, gümrük ve diğer vergilere bağlı olarak kesin bir satış fiyatı vermenin mümkün olmadığını ancak Türkiye'de 1 kilo mangonun fiyatının 1.5 milyon lira dolayında olabileceğini bildirdiler.  Pakistan İstanbul Konsolosluğu, Mango'nun tanıtımını, ''Pakistan'ın en kral meyvesi'' ve ''Size Mango yedirmek istiyoruz'' şeklindeki ilanla gazete sayfalarına da taşıdı. 

  Pakistan ve bölge ülkelerinde çok tanınan ve milyonlarca insanın en popüler içeceği olan Mango'nun nektarı, isteğe göre şeker, süt gibi maddelerle karışım haline getirilip, soğuk olarak içilebiliyor. 

  Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde özellikle çocuk gelişiminde yararlar sağlayan, lezzetli ve tropik bir meyve olan Mango'nun 3 türü bulunuyor. Bunlardan oval, uzun ve kabuğu limon sarısını andıran Sindhri, tatlı ve Haziran başında olgunlaşıyor.

  Dusehri ise olgunlaştığında sarı renkli, ince kabuklu, Temmuz ortasında olgunlaşıyor, tadını ve kalitesini uzun süre koruyabiliyor. Chausa olarak adlandırılan Mango türü ise, bol sulu ve tatlı özellikler gösteriyor. Chausa, Ağustos ayında olgunlaşıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı