Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mandela bile olsan yine gel

  Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)
  23 Ekim 2008 - 11:38Son Güncelleme : 23 Ekim 2008 - 12:18

  Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Şeb-i Arus törenleri için davet ettiği ünlüler arasında öyle biri var ki Mevlana'nın "Her kim olursan ol yine gel" sözünü hatırlattı.

  Mevlana’nın ölümünün 735’inci yıldönümü nedeniyle 1- 17 Aralık tarihleri arasında yapılacak törene davet edilen bu isim bundan 16 yıl önce, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nü kabul etmeyen Nelson Mandela.
  Mandela, ödülü "Türk hükümetine yönelik insan hakları ihlali suçlamaları" nedeniyle kabul etmediğini ve Türkiye'yi ziyaret etmeyi düşünmediğini açıklamıştı. Bu açıklamaları nedeniyle Türk halkını derinden yaralamasına rağmen, dünyada hoşgörünün en önemli sembollerinden biri olan Mevlana'yı anma törenlerine yapılan davete Mandela'nın ne cevap vereceği merak konusu. Yıllar önce ülkenin en önemli ödüllerinden birine verdiği karşılığa rağmen yapılan bu davetin Mandela'ya bir hoşgörü dersi de vermesi bekleniyor.

  DE NIRO'DAN ZİDANE'A BİR ÜNLÜ BEKLENİYOR

  Konya Büyükşehir Belediyesi'nin aralarında sanat, spor ve siyaset dünyasından birçok yerli ve yabancı isme davetiye gönderdi. Davetiye gönderilenler arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Başkanı Bill Clinton, Güney Afrika Cumhuriyeti eski Devlet Başkanı Nelson Mandela, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, ünlü aktörler Robert De Niro, Mel Gibson, Fransa’nın Cezayir asıllı ünlü futbolcusu Zidane, eski futbolcu Pele, İspanya Kralı Juan Carlos ve Galler Prensi Charles Philip Arthur George bulunuyor.

  Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu, bu yıl 735’incisi gerçekleştirilecek olan Şeb-i Arus törenlerine dünyaca ünlü onlarca yerli ve yabancı isme davetiye gönderdiklerini söyledi. Törenlerin coşku içinde kutlanması için bütün hazırlıkları sürdürdüklerini belirten Uslu, “Alanlarında zirveye çıkmış, dünyaca tanınmış isimlerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi büyükelçilikler ve doğrudan ulaşarak davet ettik. Spor, sinema ve siyaset dünyasından davet ettiğimiz bu isimlerin davetimize icabet ederek Konya’ya geleceklerini ümit ediyoruz” dedi.

  MANDELA'DAN BEKLENMEYEN ÇIKIŞ

  1992 yılında Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Başkanı, Güney Afrikalı siyaset adamı Nelson Mandela'ya verildi. Mandela, ödülü kabul etmedi.

  Ödülün Mandela'ya verileceği 8 Nisan 1992 tarihinde açıklandı. Ancak, 12 Nisan'da Johannesburg'da bir açıklama yapan ANC Sözcüsü Gill Marcus, Mandela'nın ödülü, "Türk hükümetine yönelik insan hakları ihlali suçlamaları" nedeniyle kabul etmediğini ve Türkiye'yi ziyaret etmeyi düşünmediğini açıkladı.

  Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, olayı "üzücü" olarak nitelendirirken HEP (Halkın Emek Partisi) kökenli 14 milletvekili bu tavrından dolayı Mandela'ya teşekkür etmişti.
  Mandela'ya kabul etseydi ödülü, 19 Mayıs 1992 tarihinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından verilecekti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı