MAN'dan 15 milyon avro yatırım

Hürriyet Haber
25 Şubat 2011 - 13:58Son Güncelleme : 25 Şubat 2011 - 14:08

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin otomotiv üretim ve montajı alanında son derece başarılı bir ülke olduğunu ancak artık montaj yapan bir ülke görünümünden çıkması ve kendi tasarımlarını, markalarını üretmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de tasarlanacak ilk MAN otobüsünü Ankara'da üretmeye hazırlanan MAN Türkiye A.Ş'nin bu süreçte gerçekleştireceği yenileme ve modernizasyon yatırımlarının ilk adımı olan MAN Türkiye Boyahane/ Katoforez tesisinin temeli atıldı.

Bakan Ergün, MAN Türkiye A.Ş'de gerçekleştirilen temel atma töreninde yaptığı konuşmada, MAN yönetiminin 45 yıldır Türkiye'de üretim yapan bir firma olarak, ülkenin hangi aşamalardan geçtiğini, neleri geride bıraktığını ve neleri başardığını bildiğini ve artık burada bir yabancı yatırımcı gibi değil, yerli yatırımcı gibi bulunduklarını ifade etti.

Bu nedenle, MAN yöneticilerinden Türkiye'nin yatırımcılara sunduğu her türlü avantajı, yabancı dostlarıyla paylaşmalarını isteyen Ergün, hükümet olarak bu ülkeye yatırım yapan, bu ülkenin kalkınmasına katkı sağlayan her girişimin yanında olduklarını söyledi.

Ekonomi politikalarını ülkedeki iş ve yatırım ortamını iyileştirecek bir anlayışla belirlediklerini, ekonomi için risk oluşturan, yatırımların artmasını engelleyen bütçe açıkları, yüksek faiz ve enflasyon oranları gibi sıkıntılara son verdiklerini anlatan Ergün, “Önceden bir belirsizlikler ülkesi olan ülkemiz, bugün bir güven ve istikrar ülkesi haline dönüşmüştür” dedi.

Hazırladıkları teşvik programlarıyla, yabancı sermaye girişini kolaylaştıran yasal düzenlemelerle, bürokrasiyi azaltan yeni uygulamalarla, hukuk ve demokrasi zeminini güçlendiren adımlarla Türkiye'de iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesinde önemli adımlar attıklarını belirten Ergün, özel sektör yatırımlarını, hem nicelik olarak hem de nitelik olarak daha da artırmaya kararlı olduklarını bildirdi.

Üretim yapısı içinde ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin payını artıracak, markalaşma, Ar-Ge, yenilikçilik, tasarım gibi çalışmalara ağırlık vereceklerini dile getiren Ergün, özel sektörün rekabet gücünü artırmaya yönelik attıkları her adımın karşılığını, fazlasıyla alacaklarını bildiklerini kaydetti.

OTOMOTİV STRATEJİ BELGESİ

Bu yılın başında 2011-2014 dönemini kapsayan ve 72 eylemden oluşan sanayi strateji belgesini açıkladıklarını anımsatan Ergün, otomotiv strateji belgesini de son aşamaya getirdiklerini bildirdi.

Otomotiv sektörünün üretim, ihracat, katma değer, istihdam gibi alanlarda ülkenin lokomotif sektörlerinden birisi olduğuna dikkati çeken Ergün, şöyle devam etti:
“Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübemiz, ülkemizi üretim ve montaj alanında son derece başarılı bir ülke haline getirmektedir. Türkiye'de üretilen otomobiller, sıfır hata ile üretiliyor ve henüz ülkemizde üretilip geri çağrılan bir otomobil söz konusu değildir. Ancak Türkiye'nin artık montaj yapan bir ülke görünümünden çıkması ve kendi tasarımlarını, markalarını üretmesi gerekiyor. Zira bu işte katma değer, montaj aşamasında değil tasarım aşamasında ve markayla oluşuyor. Yenilenen bu tesiste, MAN'ın yerli tasarım otobüs üretecek olmasını, bu açıdan çok önemsiyorum.

Uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğümüz otomotiv strateji belgesini son aşamaya getirdik. 5 Ocakta yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında son halini verdiğimiz belge, Yüksek Planlama Kurulu'nun onayından sonra yürürlüğe girecektir. Belgenin hayata geçmesiyle birlikte otomotiv sektörüne ve ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacak önemli eylemleri hayata geçirmeye başlayacağız.”

Bu eylemlerin, Ar-Ge altyapısı, şirketlerin tasarım ve üretim becerileri, iç ve dış pazarlar, yasal düzenlemeler ve fiziki altyapı alanlarına yönelik olacağını anlatan Ergün, 2011–2014 dönemini kapsayan planda, çevre dostu araçların ve yerli markaların yaratılmasının desteklenmesi, üretime ve tasarıma yönelik Ar-Ge desteklerinin artırılması gibi eylemler bulunduğunu söyledi.

Otomotiv sektörünün daha ileriye gitmesi için yeni nesil araçlar, yeni tasarımlar ve yeni teknolojiler geliştirmeye ihtiyaç olduğunu belirten Ergün, bu konuda, Bakanlığın sağladığı desteklerden daha fazla yararlanması gerektiğini ifade etti.

YERLİ ALIMININ DESTEKLENMESİ

Ülkenin gelişmesi için her kesimin ülkenin geleceğine sahip çıkması gerektiğini de dile getiren Ergün, “Türkiye'de üretimi teşvik ettiğimiz kadar Türkiye'de üretilen ürünlerin satın alınmasını da sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Torba yasaya koydukları hükümlerle, kamu ihalelerinde yerli alımını destekleyecek yeni düzenlemeler getirdiklerini anlatan Bakan Ergün, özellikle kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin bu konuda topluma öncü olmaları gerektiğini söyledi.

Kendisinin otobüs alımı yapacak belediyeleri bizzat aradığını ve ihaleyle ilgili bilgi aldığını ve Türkiye'de üretilen ürünlerin tercih edilmesini rica ettiğini aktaran Ergün, “Hepimiz bu bilinçle, bu düşünceyle hareket edecek olursak, ülkemizi sadece sözde değil icraatlarımızla da sahiplenirsek, çok daha güzel günler yaşayacağımıza inanıyorum” dedi.

MAN TÜRKİYE A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI

MAN Türkiye A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Münir Yavuz da 10 bin metrekare alana kurulacak tesisin 15 milyon avroya mal olacağını bildirdi. Yavuz, içinde otobüslerin komple daldırılarak boyanabilecekleri 10 ayrı havuzun bulunacağı tesisin Türkiye'nin en büyük ve en çevreci tesisi olacağını ifade etti.

Söz konusu yatırımın 2 yıl içinde istihdamın katlanarak büyümesinin alt yapısını da oluşturacağını dile getiren Yavuz, “Tesis sadece MAN'a değil, Türk otomotiv sektörüne de katkıda bulunacak, çünkü diğer firmalara da hizmet verecek” dedi.

25 milyon avroluk genel bir yenileme ve modernizasyon yatırımının ilk adımı olan bu tesisin MAN Türkiye'nin diğer proseslerinin renovasyonunun da başlangıcı olacağını söyledi.

Bu tesisle MAN Türkiye'nin stratejik altyapısının da tamamlanmış olacağını anlatan Yavuz, üretim teknolojisinin yükseleceğini, üretim kabiliyetinin de zenginleşeceğini kaydetti.

Hedeflerinin kendi otobüslerini burada tasarlamak ve Türkiye'de geliştirilen bu otobüsleri kendi fabrikalarında üretmek olduğunu anlatan Yavuz, şöyle konuştu:
“MAN Türkiye'nin Avrupa ve Türkiye'de kazandığı başarının ardında yüksek kaliteli üretimi destekleyen başarılı tedarikçiler var. Her geçen gün kendini geliştiren Türk yan sanayii, Türk otomotiv sektörünün uluslararası arenada bugün bulunduğu rekabetçi noktaya taşıyan en önemli kaldıraçlar arasında yer almaktadır. Türk otomotiv sanayinin de olumlu destek ve yaklaşımlarıyla yüzde 65 olan yerlilik oranımızı yüzde 75'ler seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yatırım Türkiye'de ve dünyada pazar paylarımızda son yıllarda gerçekleştirdiğimiz yükselişin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır.”

ALMANYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ

Almanya'nın Ankara'daki Büyükelçisi Eckart Cuntz da Almanya'nın Türkiye'de yatırım yapan yabancı şirketler arasında en fazla sayıya sahip olduğunu söyledi.
Son 5 yıl içinde her yıl 500'den fazla Alman şirketinin Türkiye'ye yerleştiğini belirten Eckart Cuntz, bunun nedeninin Alman şirketlerinin Türk ekonomisine ve Türkiye'nin sahip olduğu yer avantajına duydukları güven olduğunu ifade etti. Cuntz, “Alman şirketlerinin angajmanı burada uzun vadelidir” dedi.

Geçen yıl Türkiye ile Almanya arasındaki dış ticaret hacminin 26 milyon avro ile yeni bir rekora ulaştığını ve Almanya'nın Türk ürünleri için en büyük ihracat pazarı ve ikinci büyük ithalat pazarı olduğunu belirtti.

Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ekonomik partneri olduğunu vurgulayan Cuntz, “Halklarımızın refahı için gelecekte de bütün gücümüzle birlikte çalışmalıyız” dedi. İki ülke arasında 50 yıl önce Türkiye'den Almanya'ya işgücü gönderilmesini içeren bir anlaşma imzalandığını ve bir nota teatisiyle başlayan bu süreç sayesinde bugün Almanya'da 3 milyonun üzerinde Türkün yaşadığını hatırlatan Cuntz, bu kişilerin yaklaşık yarısının Alman vatandaşlığı aldığını söyledi.
Bu insanların Almanya'nın ekonomik kalkınmasında önemli rol oynadıklarını ve iki ülke arasında çok önemli bir bağ teşkil ettiklerini belirten Cuntz, “Dünyada hiçbir ülke birbiriyle böyle kenetlenmiş değildir. İki ülke ekonomik anlamda partner. AB içinde de Almanya en büyük ekonomik güçtür. Türkiye'yi ben Anadolu'nun Aslanı olarak ifade etmek istiyorum” dedi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de MAN Türkiye'ye “profili fabrikanın bir ucundan koyup öbür ucundan otobüs olarak çıkartma farklılığını gösterdiği için” teşekkür etti. Ankara'nın bütün girişimcilerin dikkatle etüt etmesi gereken bir kent olduğunu belirten Yüksel, bunun nedeninin 12 organize sanayi bölgesi, çoğunda teknopark bulunan 11 üniversite, hava ve karayolu avantajları olduğunu söyledi.

Yüksel, yakında açılacak Ankara Kalkınma Ajansı'nın da yatırımcılara hızlı ve engelsiz ticaret konusunda her türlü desteği sağlayacağını kaydetti.
Konuşmaların ardından MAN Türkiye yöneticilerince Bakan Ergün'e maket otobüs hediye edildi ve butonlara basılarak tesisin temeli atıldı.
Daha sonra fabrikayı gezen Bakan Ergün, burada da otobüs kullandı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı