Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Manavgat'taki yangın kontrol altına alındı

  (a.a.)
  08.07.2007 - 21:15 | Son Güncelleme: 08.07.2007 - 21:34

  Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangının kontrol altına alındığı ve tarım alanlarıyla birlikte 250 hektar alanın zarar gördüğü bildirildi.

  Orman Genel müdürü Osman Kahveci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Manavgat ilçesindeki orman yangınının kontrol altına alındığını bildirdi.

  Manavgat'taki orman yangınına yoğun hava gücüyle müdahale ettiklerini vurgulayan Kahveci “Yoğun hava gücü kullanmasaydık bu yangını tutamazdık” dedi.

  Yangına 100 arazöz, 20 iş makinesi ve 600'ün üzerinde orman işçisiyle müdahale edildiğini belirten Kahveci, poyrazın etkisinin halen devam etmesi nedeniyle iki alanda zaman zaman yangının parladığını bildirdi.

  Yangın söndürme çalışmalarını kendisinin yönettiğini ve Antalya Valiliğinin de tüm imkanlarını kullandığını anlatan Kahveci, şöyle konuştu:

  “Manavgat'taki orman yangını kontrol altına alındı. Bu yangını en az zararla atlattık. 100-150 hektar kızıl çam ormanı ve tarım alanları ile birlikte toplam 250 hektar alan zarar gördü.

  Bugün Türkiye'de 25 yerde orman yangını vardı. Sadece Antalya'da 3, İzmir'de 4 yangınla mücadele edildi. İzmir'deki yangınları kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Çanakkale, Adapazarı ve Adana'da da yangınlar vardı.”
  Ormanda yangının çıkmasının en büyük nedeninin yoğun insan hareketi olduğunu belirten Kahveci, “Böyle orman alanları ile birlikte duyarsız insanlar varken yangınlar hep olacaktır. Yarından itibaren Antalya Valiliği Zarar Tespit Komitesi çalışmalarına başlayacak. Bu bölgede zarar gören vatandaşların zararları karşılanacak” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı