Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Manastır'da bir cami ateşe verildi

  TURAN KASAP/PRİŞTİNE, (Kosova), (DHA)
  14 Şubat 2011 - 19:53Son Güncelleme : 14 Şubat 2011 - 22:03

  MAKEDONYA’da Osmanlı döneminden kalma tarihi Üsküp Kalesi içinde yapımına başlanan kilise inşaatı nedeniyle yaşanan gerginlik sürüyor. Üsküpteki olaylar Manastır kentine sıçradı. Aşırı milliyetçi bir grup Makedon bir camiyi ateşe verdi.

  Üsküp ve Manastır’daki olaylar bugün Brüksel’de masaya yatırıldı. AB Basın sözcüsü Nataşa Buthhler, AB’nin Makedonya’daki olaylardan endişe duyduğunu belirterek, Makedonya hükümetinden hemen kaledeki inşaatın durdurulmasını istedi ve Manastır’daki cami yakma olayını kınadığını bildirdi.

  Osmanlı döneminden kalma tarihi Üsküp Kalesi içinde başlayan kilise inşaatına, Makedonyalı Arnavut ve Türkler karşı çıktı. Yaşanan gerilimin ardından çıkan çatışma ortamından sonra kilisenin inşaat çalışmalarının durdurulduğu açıklanmıştı. Ancak kilisenin inşaat çalışmalarının gece yarısından sonra gizlice devam ettiğinin fark edilmesiyle, Makedonyalı Müslüman halk ve bazı yetkili kişilerin gece yarısı bir araya gelerek, gizlice inşa edilen kilisenin yıkımı teşebbüsünde bulundukları ileri sürülmüştü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı