Gündem Haberleri

  Mamografi çektirmek hayat kurtarmıyor mu?

  Birce BORA / LONDRA
  11.06.2013 - 11:03 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de meme kanseri ile ilgili 40 yıllık verileri inceleyen Oxford Üniversitesi Kamu Sağlığı Enstitüsü’nden bilim insanları kadınların düzenli olarak mamografi çektirmesinin meme kanserinden kaynaklanan ölümlerde hiçbir azalma yaratmadığını ortaya koydu.

  Araştırmada son 40 yılda ülkede meme kanserinden ölümlerin en çok düşüş gösterdiği yaş grubunun 40 yaş altı kadınlar olduğu görülürken, doktorlar tarafından bu yaş grubundaki kadınlara düzenli mamografi çektirmelerinin önerilmediğinin altı çizildi. Mamografinin fayda sağlamaktan ziyade kadınların gereksiz ameliyatlar olmalarına neden olduğu için olumsuz etkisinin olduğu açıklandı.
   
  Baş araştırmacı Toqir Mukhtar,  her yıl mamografi çektiren 2 milyon kadından bazılarında kanserin erken teşhis edilebileceğini ve bu nedenle testlerin tamamen yararsız olmadığını söyledi ancak araştırmada elde edilen sonuçlara dayanarak İngiliz hükümetinin her yıl mamografi taramaları için harcadığı 75 milyon sterlinlik (yaklaşık 200 milyon Türk lirası) bütçeyi gözden geçirmesi gerektiğini de belirtti.
   
  Yeni araştırmanın sonuçları geçen yıl Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ve mamografi taramalarının başlatılmasından bu yana İngiltere’de meme kanserinden ölümlerin yüzde 20 azaldığını gösteren araştırma ile çelişiyor.
   
  Uzmanlar, meme kanserinden ölenlerin sayısındaki azalmanın mamografilerle bağlantılı olmadığını sadece tedavi yöntemlerindeki gelişmelerin kadınların hayatta kalma şansını artırdığını düşünüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı