ANKARA HABERLERİ

Mamama dokunma

Hürriyet Haber
25.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çankaya Belde A.Ş. işçileri, Mithatpaşa Caddesi’nde toplanarak iş sözleşmesinden doğan haklarını alamadıkları için eylem yaptı.

Hürriyet Haber

ÇANKAYA Belediyesi’ne bağlı Çankaya Belde A.Ş. işçileri, toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının ödenmediği gerekçesiyle eylem yaptı. Mithatpaşa Caddesi’nde toplanarak Çankaya Belediyesi binası önüne kadar sloganlar atarak yürüyen işçilerden bazılarının eyleme kucaklarındaki bebeklerle katılmaları dikkat çekti.

Çankaya Belde A.Ş. işçileri, toplu iş sözleşmesinden doğan haklarının ödenmediği, bazı arkadaşlarının işten çıkarıldığı gerekçesiyle eylem yaptı. Mithatpaşa Caddesi’ndeki Sosyal-İş Sendikası önünde toplanan yaklaşık 300 işçi, ‘Sendika hakımız engelenemez’, ‘Toplumcu belediye nerede’ ve ‘Artık yeter’ pankartları açtı. ‘Belde işçisi kazanacak’, ‘Sözleşme hakkımız engellenemez’ ve ‘Tanık,uyuma işçine sahip çık’ sloganlar attan grup, Ziya Gökalp Caddesi’nden yürüyerek Kolej Kavşağı’ndaki Çankaya Belediyesi’ne önüne geldi.

Sendikal hakkımızı istiyoruz

Bu arada işçilerin bazıları eyleme kucaklarındaki çocuklarıyla katılması ve çocukların ellerindeki “Başkan Mama parama dokunma” pankartları dikkat çekti. Belediye önünde yapılan açıklamada Çankaya Belediyesi’nin işçi haklarını “gasp ettiği, işçilerin mağdur edildiği ve bazılarının işlerine son verildiği” belirtilerek, “Artık yeter; Çankaya Belediyesi Belde A.Ş.’de hak gasplarına, alacakların ödenmemesine, ücret kesintilerine, sendikasızlaştırmaya, toplu sözleşme yetkimize keyfi itiraza son verin. Bizler daha iyi çalışma koşullarına kavuşmak için Sosyal-İş Sendikası’nda örgütlendik. Ancak Çankaya Belde A.Ş. yönetimi bu hakkımızı elimizden almak istiyor. Biz sendikal hakkımızı istiyoruz. İş güvencemiz olmadan, her sözleşme döneminde işten çıkarma korkusu yaşayarak, ay sonu geldiğinde ücretlerimizi ne zaman alacağımızı bilmeden işimize devam ederken, kendi çocuklarımızın geleceği ve kendi yarınımız konusunda endişe duyarken, kendi yaşamımızda ne kadar huzurlu ve güvenli olabiliriz? Emeğe duyarlı herkesin desteğini bekliyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından işçiler sloganlar atarak, alkışlarla olaysız dağıldı. Öte yandan Çankaya Belde A.Ş. işçileri daha öncede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sorunlarını dile getiren bir mektup göndermişlerdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mamama dokunma haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı