ANKARA HABERLERİ

‘Mamak’tan astronot çıkacak’

Murat YILMAZ
06.12.2017 - 17:15Son Güncelleme :

Resmi açılışı henüz yapılmayan ancak mayıs ayından bu yana ziyarete açık olan Mamak Belediyesi Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi, 7 ayda 22 bin kişiyi ağırladı. Merkezdeki faaliyetlerin uzaya olan ilgiyi artırdığına dikkat çeken Başkan Mesut Akgül, “Mamak’tan astronot çıkacak” dedi.

Murat YILMAZ

Mamak Belediyesi’nin resmi açılışını yapmadığı ancak mayıs ayından itibaren ziyaretçi almaya başladığı Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi’ni bugüne kadar 22 bin kişi ziyaret etti. 24 milyon TL’ye inşa ettikleri merkezin Mamak’ın imajını da değiştirdiğini belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Mamak’tan astronot çıkacak” dedi. Basın mensuplarına merkezi gezdirerek tanıtan Başkan Akgül şöyle konuştu:

ANKARA DIŞINDAN GELİYORLAR

“Bir ilçe belediyesinin yapabileceği bir projenin çok üstünde. Amacımız moda mod ezberci eğitim yerine öğrenmeyi eğlenceli hale getirmekti. Şu ana kadar gördüğümüz ilgi bunun ne kadar doğru olduğunu da gösteriyor. Sadece Mamak değil Ankara dışından da okullar ve üniversitelerden ziyaretçiler geliyor.

‘Mamak’tan astronot çıkacak’MALİYETİ 24 MİLYONU GEÇTİ

Toplam maliyeti 24 milyon lirayı geçti. Kâr beklentisi gibi bir düşüncemiz yok. Benzer örneklerin yurtdışındaki fiyatlarında giriş minimum 100 dolardan başlıyor. Biz Mamak’taki tüm öğrencilere 10 lira, dışarıdan gelen okullara 20 lira, yetişkinler geldiğinde tüm paketler dahil 49 lira gibi bir rakam belirledik.”

‘Mamak’tan astronot çıkacak’ARALIKTA 9 BİN KİŞİ GELECEK

Ziyaretçiyere ilişkin rakamları paylaşan Başkan Akgül, “Bu tür faaliyetler uzay ve bilime de ilgiyi artırıyor. Buraya gelen çocukların çıkarken sordukları sorulara bakarsak Mamak’tan astronot çıkacak diyebiliriz. Mayıstan bu yana 22 bin kişiyi ağırladık. Kasım ayında 8 bin 500 kişi geldi. Rezervasyonla grupları alıyoruz. Aralık ayında 9 bin kişi gelecek” dedi.

‘Mamak’tan astronot çıkacak’ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ DE VAR

Okulların yanı sıra yetişkinlere de açık olan Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi’nde Planetaryum, uzay sergisi, robot STEM, kodlama atölyeleri, ay araçları gibi farklı bölümler bulunuyor. 4000 yıl önceki gökyüzü hareketlerinin incelenebildiği merkezde NASA’nın canlı teleskoplarıyla da bağlantı kurulabiliyor. Merkezde ayrıca 3-18 yaş arası robotik kodlama eğitimi de veriliyor.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Mamak’tan astronot çıkacak’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Aralık 2017 tarihinde saat 16 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Mamak’tan astronot çıkacak’ haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Nisan 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:28
 • Guneş
  05:59
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:37
 • Yatsı
  21:02
Sayfa Başı