ANKARA HABERLERİ

Mamak Çöplüğü Çöpnopark oldu

Hürriyet Haber
12.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Başkent’te gecekondu ve kentsel dönüşüm denince akla gelen ilk belediye olan Mamak Belediyesi’nin iki dönemdir görevini sürdüren başkanı Gazi Şahin, görev süresi boyunca yaptıklarını, yapacaklarını ve gelecek planlarını Ankara Hürriyet’e anlattı.

Hürriyet Haber

Mamak’ta göreve geldikleri 1999 yılında sadece 37 bin daire olduğunu, bunun yanında 100 binin üzerinde gecekondu bulunduğunu belirten Şahin çalışmalarını şöyle anlattı:

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Göreve geldiğimizde karanlık bir tablo vardı. 100 bin gecekondunun olduğu, yalnızca 37 bin dairenin bulunduğu bir ilçeydi Mamak. Sekiz buçuk senede 127 bin daire yaptık. 100 binin üzerinde gecekonduyu 35 binin altına indirdik. İkinci dönemimizde başladığımız kentsel dönüşüm projeleri meyvelerini vermeye başladı. Özellikle Durali Alıç, Ege, Güney Bayındır ve Kıbrıs Köyü kentsel dönüşüm projeleri ve yapacağımız alışveriş merkezleri yakın zamanda Mamak’ı bir cazibe merkezine dönüştürecek. Önümüzdeki bir buçuk yıl içerisinde de sekiz tane iş merkezi tamamlanmış olacak. Doğrusu bu benim 2004 konuşmalarım da bile vaad etmediğim bir olaydı.

Biz eski günleri unutmadık. Çöplükten dolayı o bölgelere müteahhit sokamıyorduk. Şimdi çöplüğün hemen kenarında kentsel dönüşüm projesi var. Artık oraya ben çöplük demek de istemiyorum. Bir teknopark gibi çalıştığı için "Çöpnopark" diyorum. Bir tarafta elektrik enerjisi üretiliyor, bir tarafta granür üretiliyor, bir tarafta metan gazı tamamen değerlendirilmiş tahliye ediliyor, yakıt yakma odalarına düzenli bir şekilde gönderiliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK BELEDİYEYİZ

Öbür tarafta sera kurulur, kafeteryası açılır, bazı alınan yerlerin üzeri kapatılır. Şimdi kısa vadede o çöpün etrafına baktığımız zaman nereden bakarsanız 50 bin konutluk bir kent de oraya kuruluyor. Tüm bu kentsel dönüşüm projelerini alt alta koyduğumuzda kentsel dönüşüm projeleriyle diğer belediyelere örnek olduğumuz görülecektir. Kentsel dönüşüm projelerinin Ankara’da başladığı merkez Mamak’tır. Sonra kentin muhtelif bölgelerinde çalışmalar başladı. Çalışmaları takdir ediyoruz o ayrı ama örnek alınan kentsel dönüşüm biziz.

Bir dönem daha göreve hazırım

Mamak’ta yaptığımız projeler 50 yıllık 100 yıllık projeler. Günü kurtarma adına projeler yapmıyoruz. Böyle çalışılmaya devam edilirse 2016 yılında Mamak’te tüm sorunlar bitecek. 300 bin daireli 1 buçuk milyon nüfuslu sorunsuz bir ilçe olacak. 2009’da yapılacak yerel seçimlerde tekrar aday olmak isterim. 11 kentsel dönüşüm projesi başlatılmış, bu hizmetin tamamlanmasını gönül arzu eder. Yeterli tecrübemiz de var. Bize böyle bir görev teklif edilirse seve seve yaparız. Bu göreve talibiz.

Patlamalı bir çalışmamız oldu

Sekiz seneye sıkıştırmış patlamalı bir de çalışmamız oldu. Bizden önceki dönemde ruhsat oranına bakıyorsunuz senede 100’ü geçmiyor. Şimdi biz binden aşağı ruhsat vermiyoruz. Şu anda kentsel dönüşümün uygulandığı bir bölgede önceden bir dairenin fiyatı 22 bin YTL idi. Projeyi başlattığım ay 25 bin YTL oldu. Şimdi 150 bin YTL’ye daireler gidiyor oralarda. Kent değişmeye başladı. Şu anda Mamak’ta 150 bin YTL’den aşağı daire bulmak kolay değil.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mamak Çöplüğü Çöpnopark oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı